09 Mart 2019 Cumartesi 00:22
TMMOB Tarafından Kanal İstanbul Projesine Deprem Uyarısı Yapıldı! Kanal İstanbul Projesi İptal Edilir mi?
Takip Et:

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı meslek örgütleri tarafından kurulan Kanal İstanbul Çalışma Grubu’nun hazırladığı raporda yerel seçimler yaklaşırken bu çılgın projenin gündemden düşürülmesi istendi. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısında TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Kanal İstanbul Projesi raporunu açıkladı. Raporda Marmara Bölgesi'nin coğrafi, ekolojik ve jeolojik olarak en hassas korunması gereken bölgesinde yaklaşık 45 km uzunluğunda, 25 metre derinliğinde 250 metre genişlikte yapılması öngörülen kanalın Karadeniz'den Marmara Denizi'ne kadar tüm coğrafyayı onarılamaz bir biçimde etkileyecek hasar meydana getireceği belirtildi.

Rapora Göre Diri Faylar Orta Büyüklükte Deprem Üretebilir

Raporun deprem ile ilgili bölümünde Kanal İstanbul güzergâhında bulunan Küçükçekmece Gölü'nde aktif faylar olduğuna dikkat çekildi. Öte yandan bu fayların Kuzey Marmara Fayı'nın hareketine bağlı olarak orta kuvvette depremler üretebileceği söylendi. Raporda ki uyarılarda, “Kanalı şiddetle etkileyecek en önemli deprem kaynağı, projenin güney bölgesinden 10-12 km uzaklıktaki deniz tabanında yatan Kuzey Marmara Fayı'nda beklenen büyük depremlerdir. Küçükçekmece Gölü içindeki diri faylar ve bu fayların çevredeki diğer jeolojik olgularla ilişkisi tetiklenmiş depremsellik ihtimalini arttırmaktadır. Kanalın depremler sırasında nasıl tepki vereceği hayati bir araştırma konusudur. Kanalın deprem sırasında kayması, kırılması veya burulması çok büyük felaketlere neden olabilecektir. Kanal İstanbul ve çevresindeki yeni yerleşim alanları nedeniyle olası bir depremin neden olacağı can ve mal kaybı riski de yükselecektir. Kanal kazısı sırasında kaldırılacak 4.5 milyar tona yakın hafriyat nedeniyle alandaki doğal gerilme ve yeraltı gözenek basıncı dengeleri bozulacağından çeşitli büyüklüklerde tetiklenmiş depremsellik görülebilecektir.” Dendi.

“Kanal İstanbul Projesi 3. Havalimanı için Risk Yaratıyor”


Kanal İstanbul projesinin yanında 3. Havalimanı'nın bulunduğuna dikkat çekilerek “Seyir, can, mal ve çevre güvenliği açısından Kanal'da seyreden son derece kısıtlı ve sınırlı manevra imkan sahip tankerler, kanal çevresinde yapılması planlanan yaşam alanları üzerinde öngörülemeyecek tehditler oluşturacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca Kanal İstanbul Projesi’nin 45 km'lik güzergâhının dünyada öneği nadir kalmış coğrafi varlıklardan olan Küçükçekmece lagün ve kumul alanlarını, orman, tarım gibi yerleşme alanlarını, İstanbul'un içme suyu ihtiyacının bir kısmını karşılayan Sazlıdere Barajı ve havza alanlarını yok ettiği belirtildi. Bölgenin İstanbul'un en önemli ekolojik koridoru olduğuna dikkat çekilerek “Terkos havzası da dahil 3. Havalimanı ve 3.Köprü'den geriye kalan bütün orman alanları, tarım alanları, meralar, yer altı ve yer üstü su toplama havzaları, Karadeniz ve Marmara kıyıları dahil olmak üzere bütün coğrafyanın inşaat ve yıkım alanı olarak tasarlandığı anlaşılmaktadır” denildi.

İBB ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Arasında İmzalanan Protokole Dava

Kanal İstanbul Çalışma Grubu'nun yürütücüsü Mücella Yapıcı konuşmasında, projenin planlama sürecine ilişkin İBB ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan protokolün iptali için dava açtıklarını söyledi. Ayrıca Prof. Dr. Haluk Eyidoğan da bu projenin İstanbul'da beklenen büyük depremin yaratacağı tahmin edilen kayıp riskini daha da arttırdığına dikkat çekti.


Son Güncelleme: 09.03.2019 00:22
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.