23 Ağustos 2019 Cuma 02:16
TOKİ 400 TL taksitli dar gelirliye ev kampanyaları

TOKİ tarafından inşa edilen evlerden birine sahip olmak isteyenlerin TOKİ’ye ev alma başvurusu yapması gerekiyor. Asgari ücretlileri bile ev sahibi yapmak isteyen TOKİ, ödemeleri ise Halkbank ve Ziraat Bankası üzerinden alıyor.

Ucuz Konut Satışı için Yapılacak Yeni TOKİ İhale İlanları ve İhale Tarihleri

19 Ağustos saat 14:30’da yapılacak ihale ile birlikte İstanbul Esenler’deki Güney proje alanı ile ilgili 1. Etap 4. Bölge 483 Adet Konut ve 52 Adet Dükkân İnşaatları ile ilgili ihaleler sonuçlanacak. TOKİ’nin Çorum Osmancık’ta yapacağı ihale ile birlikte ise 3.Etap 218 Adet Konut, 1 Adet Ticaret Merkezi İnşaatları İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi ihalesi 15:00’ten itibaren sonuçlanmış olacak.

Denizli’nin Çal ilçesinde yapılan 3.Etap 354 Adet Konut , 2 Adet Ticaret Merkezi ve 1 Adet Cami İnşaatı İle Altyapı Ve Çevre Düzenlemesi İşi ihalesi ise yarın saat 15:00 ile birlikte yapılacak.

TOKİ’nin Giresun Bulancak’ta yapacağı 2.Etap 228 Adet Konut İnşaatı İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi ihalesi ise 22 Ağustos tarihinde saat 14:30’da sonuca varacak.

26 Ağustos saat 14:30’da gerçekleşecek ihale ile birlikte Kırklareli Pehlivanköy’deki 83 Adet Konut İnşaatı İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi ihalesi sahibini bulacak.

27 Ağustos’ta gerçekleşecek Ankara Kızılcahamam ihalesi ile birlikte ise Kentsel Dönüş ve Gelişim Projesi ihalesi sahiplerini bulacak. Bu çevre düzenlemesi ile ilgili ihale ise saat 14:30’da sonuçlanacak.

157 Adet Konut , 1 Adet Cami ve 1 Adet Ticaret Merkezi bulunan İnşaat, Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi ihalesi ise Mardin Savur’da bulunuyor. Bu ihalenin yapılacağı tarih ise 3 Eylül saat 14:30’da gerçekleşecek.

Aksaray Güzelyurt’ta gerçekleşecek olan TOKİ çevre düzenleme iş ihalesi ise 12 Eylül saat 14:30’da gerçekleşecek. Proje kapsamında 47 konut, 1 tane 3 dükkanlı Ticaret Merkezi inşaatı bulunuyor.

TOKİ’nin İstanbul Silivri’de hayata geçirdiği 1. Etap 598 Adet Konut ve 1 Adet Camii İnşaatı İle Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İkmal İnşaatının ihalesi ise 25 Eylül saat 14:30’da gerçekleşecek.

Yine İstanbul Silivri’de bulunan 2.Etap 758 Adet Konut, 24 Adet Dükkan, 1 Adet Okul ve 1 Adet Camii İnşaatlarının ikmal inşaatı ve çevre düzenlemesi gibi iş ihaleleri de 26 Eylül saat 14:30’da sahibini bulacak.

Isparta Keçiborlu’da bulunan  167 Adet Konut, 1 Adet Ticaret Merkezi ve 1 Adet Camii İnşaatlarının Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında iş ihalesi 2 Ekim saat 14:30’da gerçekleşmesi bekleniyor.

TOKİ Açık Satış Yöntemi Nedir?

TOKİ’nin başlattığı konut projeleri ile birlikte asgari ücretlilerin bile ev sahibi olması amaçlanıyor. Bu proje kapsamında çekilen kura ile birlikte dar gelirli aileler ev sahibi olma imkanı yakalıyor. Kuralar sonucunda stoklarda kalan konutlar ise açık satış ile birlikte satışa çıkarılıyor. TOKİ tarafından belirlenen açık satış tarihleri, ödemenin hangi bankalara yapılacağı ve fiyatları öğrenen ev sahibi olmak isteyenler TOKİ’ye başvurarak bu evlere sahip olabiliyor. Açık satış yöntemi ile satışa çıkarılan evlerin alıcıları ise başvuru sıralarına göre belirleniyor. TOKİ’nin satışını yaptığı çoğu konutta kullandığı bu yöntem ile ev sahibi olmak isteyenler kolaylıkla ev sahibi olabiliyorlar. Bu yöntem ile başvuru yapıp ev sahibi olmak isteyenler ilgili bankaya peşinatı yatırıp sözleşmelerini imzalayarak ev sahibi olma hakkı kazanıyorlar.

TOKİ Alt Gelir Grubu ve Emekli Başvuru Şartları

Projeye başvurmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken şartlar şu şekilde;

T.C. vatandaşı olmak, Projenin yapıldığı bölgede en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak, projenin yapıldığı bölgeye kayıtlı olmak, dul ve yetimlerin ise bölgede en az 3 yıldır yaşıyor olması gerekiyor. Ayrıca daha önce TOKİ’den ev sahibi olmamış olmak, TOKİ’den konut kredisi kullanmamış olmak, başvuracak kişinin ve hane içinde yaşayacağı kişilerin üzerine herhangi bir konut olmaması, (hisse, işyeri, tarla, köy evi, bağ, bahçe hariç)

25 yaşını doldurmuş olmak, dul ve yetimlerde yaş sınırı yoktur. Başvuracak ailenin aylık gelirinin en fazla 4.500 TL olması (İstanbul için 4.800 TL), aileden başvuran sadece bir kişinin başvuru yapması gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları yerine getiren:

  1. Kategori olarak Şehit aileleri, dul ve yetimler ve de Harp ve Vazife Malulleri
  2. Kategori olarak en az %40 engeli bulunan vatandaşlar
  3. Kategori olarak emekli olanlar
  4. Kategori olarak ise diğer adaylar

Olmak üzere 4 kategoride başvuruları değerlendirilecektir.

Başvuru için Gerekli Belgeler

Başvuracak olan kişilerden nüfus cüzdanı fotokopisi, eğer başvuran aday şehit ailesi, Harp ve Vazife Malulü, dul veya yetim ise Hak Sahipliği Belgesi, engelli vatandaşlardan engelli olduğuna dair en az %40’lık belge, emekli olanlardan emekli kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren bir belge getirmesi istenmektedir.

Kura Çekilişi

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimler için ayrıca kura ile belirlenen konutlardan konut alma önceliği verilecek.

Engelli vatandaşlar için %5 konut ayrılacak ve onlar için ayrı kura çekilecek. Bu kuradan konut hakkı ede edemeyenler diğer kategoridekiler ile birlikte tekrar kuraya tabii tutulacak.

Emekliler için konutların %25’lik kısmı ayrılacak ve onlara ayrı olarak kura yapılacak. Bu kuradan konut sahibi olamayan emekliler diğer kategoriden tekrar kuraya girme hakkı kazanacak.

Diğer kategorisinden kuraya girenler ise idarenin sayıya bağlı olarak gerek görmesi halinde kuraya katılacaklar.

Kuralar belirlenen kategorilere göre çekilecek. O kategoriler ise şu şekilde;

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerin konutları,

Engelli Vatandaşlarımızın konut Alma hakkı ve konut belirleme kurası

Emekli Vatandaşlarımızın Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme kurası,

Diğer başvuru sahiplerinin Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme kurası şeklinde sırasıyla gerçekleşecek.

Sözleşme İmzalama Aşamasında İbraz Edilecek Belgeler

  1. Projenin yapıldığı il veya bölgede en az 1 yıl ikamet edildiğine dair belge, Şehit aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuranlar için bu süre en az 3 yıl olan belge ibraz edilmesi gerekiyor.
  2.  1.Kategori Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri hariç diğer 3 kategoriden kuraya katılanlar için Tapu Sicil Müdürlüğü’nden alınması gereken herhangi bir konutun aile içindeki kimsenin üstüne kayıtlı olmadığına dair belge edinilmesi gerekiyor. Bağ, bahçe, işyeri, tarla, arsa gibi mallar bu durum dışında tutuluyor.
  3. Başvuran ailenin aylık gelirinin en az 4.500 TL olduğuna dair ilgili kurumlardan alınmış gerekli belgeler isteniliyor. Başvuranlardan evli olanların eşleri çalışmakta ise eşlerinin çalıştıkları kurum ve kendi kurumundan aldıkları maaş bordroları ve maaş belgeleri gibi belgeleri edinmeleri gerekiyor.

Başvuranlardan işsiz olan ve herhangi bir kurumda çalışmadığını söyleyen kişilerin ise Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çalışmadığına dair gerekli belgeyi edinmesi gerekiyor. Emeklilerin ise yine Sosyal Güvenlik Kurumu’nda emekli maaşı aldıklarına dair belge ve maaşlarının yattığı bankadan ekstre öneği almaları gerekmektedir.

Son Güncelleme: 23.08.2019 02:16
Anahtar Kelimeler:
TokiUcuz Konut
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler