TOKİ'den ev nasıl alınır? Ev alma şartları nelerdir?

Uygun ödeme imkanları sağlayan TOKİ’ den ev almak çok kolay. İşte TOKİ'den ev alma şartları ve konut sahibi olmanın yolları nelerdir? Bir çok kişi TOKİ'den ev almak istiyor sizin için TOKİ'nin şartlarını derledik.

TOKİ'den ev nasıl alınır? Ev alma şartları nelerdir?

1984 yılında depreme dayanıklı, alt yapısı sağlam ve güvenilir konut ihtiyacını karşılamak için kurulan Toplu Konut İdaresi, kura ile yeni konutların ev sahiplerini belirlemeye geçtiğimiz haftalarda başladı.

Kimler TOKİ evlerine başvurabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 25 yaşında her birey TOKİ’nin konut projelerine başvurabiliyor. Yalnızca Türkiye vatandaşlarına sunulan bu imkandan yabancılar yararlanamıyor. Vatandaşın başvuru tarihinde 25 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Yaş şartı çocuklu dul kadınlarda aranmıyor.

Başvuru Şartları Neler?

Başvuru sahibinin;

Projenin bulunduğu il/ilçe’ de en az 1 yıldır ikamet ediyor olması veya projenin yer aldığı il nüfusuna kayıtlı olması,

Daha önce Toplu Konut İdaresinden konut almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi almamış olması

Birinci derece hısımlarına ve kendisine ait tapuda kayıtlı konut olmaması (iş yeri, bahçe, tarla, köy evi, bağ hariç)

Ayda 4.500 TL’den fazla hane halkı gelirinin olmaması (Aylık gelir şartı İstanbul için 4.800 TL olarak aranmaktadır.)

Her bir hane adına yalnızca bir kişinin başvuru yapması

      şartlarını sağlaması gerekmektedir.

Kategoriler

1. Kategori Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimler

2. Kategori En az %40 Engelli Vatandaşlar

3. Kategori Emekli Vatandaşlar

4. Kategori Diğer Alıcı Adaylar

 olarak başvurular 4 ayrı kategoriye ayrılmıştır.

Başvuruda Gereken Belgeler

Kimlik fotokopisi

T.C Emekli Sandığından alınan Hak Sahipliği Belgesi (Yalnızca şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimler için)

Engelli vatandaşlar için Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartı fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan en az %40 engelli olduğuna dair sağlık heyet raporu

Emekli vatandaşlar için Emekli Kimlik Belgesi veya Emekli Kimlik Belgesi henüz çıkmamış ise emekli olduğuna dair yazılı belge

Başvuru

Gerekli şartları sağlıyorsanız başvuru için gereken belgeler ile başvurmak istediğiniz TOKİ’ye giderek en iyi imkânlarla konut sahibi olmak için şans kazanabilirsiniz. Sizin için oluşturulan kayıt formu ile kuraya katılmaya hak kazananlardan biri olabilir hayallerinizdeki eve kavuşabilirsiniz. TOKİ belgelerinizin incelenmesi sonucunda kuraya katılmanızı uygun görmediği takdirde dilekçe vererek hangi şartı sağlayamadığınız için kabul görmediğinizi öğrenebilir, bir sonraki kuraya katılabilirsiniz.

TOKİ Kura Çekilişi

TOKİ konut çekilişinde yukarıda bahsettiğimiz dört kategoriye ayrı kontenjanlar belirliyor.

Bu kontenjanlar şöyle;

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlere kurasız konut alma hakkı tanınıyor. Bu kişilerin konutları öncelikli olarak kura ile belirleniyor.

Konut sayısının %5’i kadar kontenjanı engelli vatandaşlarımız için ayrılıyor. Kura sonucu hak sahipleri belirleniyor. Kura sonunda engelli kategorisinden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri tekrar diğer alıcılar kategorisinde kuraya giriyor.

Emekli başvuru sahipleri için konut sayısının %25’i kadar kontenjan ayrılıyor. Hak sahipleri yine kura sonucu belirleniyor. Engelli vatandaşlara tanınan hak emekli başvuru sahiplerine de tananınarak kurada hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisinde yeniden kuraya katılabiliyor.

Başvuru sayısına göre TOKİ gerekli gördüğü takdirde diğer başvuru sahiplerini kura ile belirliyor.

Belirlenen kategori önceliğine göre kura çekim işlemleri gerçekleşiyor.

Konut alma hakkı ve konut belirleme kurası olarak iki ayrı kura çekiliyor.

Kurada daha fazla şans kazanmak için yapılan, aynı hane halkına mensup birden fazla başvuru sahibinin başvuruları kabul olmuyor.

Kura Size Çıktı

TOKİ kura sonucu şanslı kişilerdenseniz yapmanız ve uymanız gereken bazı şartlar var. TOKİ’nin size belirttiği tarihe kadar sözleşmeyi imzalamanız ve size çıkan konut için ilk peşinatı yapmanız gerekiyor. Peşinat olarak alacağınız konutun %10’luk kısmı isteniyor. Hakkınızı kullanmadığınız ve belirlenen tarihe kadar peşinatı yatırmadığınız takdirde TOKİ size tanınan hakkı iptal ederek yedek listesinin arasından yaptığı kurayla konutu bir başka başvuru sahibine tanıyabiliyor. Sözleşme şartlarını yerine getirmediğiniz halde başka bir TOKİ projesinde yer alamıyorsunuz. Konut ödemeniz 240 ay taksite bölünüyor. Konut borcu bitene kadar TOKİ size konutu devretme hakkı tanımıyor. Konutu kiraya verdiğiniz durumda konut sözleşmeniz iptal ediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2019, 23:43

YORUM EKLE

Popüler Haberler