Torba Yasaya Göre İş Akdi Karşılıklı Fesih Edilen Kişilere Vergi Kesintileri Geri Ödenecek! Zaman Aşımına Dikkat!

TBMM'de gündeme gelen torba yasaya göre 27 Mart 2018 günü öncesinde iş akdi karşılıklı olarak feshedilmiş kişilerin vergi kesintileri geri ödenecek. Geriye dönük hak için mahkeme yoluna başvurulması gerekmeyecek.

Torba Yasaya Göre İş Akdi Karşılıklı Fesih Edilen Kişilere Vergi Kesintileri Geri Ödenecek! Zaman Aşımına Dikkat!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme gelen kanun teklifi, 27 Mart 2018’den önce işten ayrılan vatandaşlara vergi kesintisi iadesi sağlayacak. Tasarıya göre, belirtilen tarihten önce işinden ayrılan çalışanın yasal hakkına ek tazminatlardan geri vergisi kesintisi iade edilecek.

Resmiyet kazanan torba yasaya göre ihbar tazminat tutarı, ücret, yıllık izin ücretleri ve ikramiye ödemelerinden yapılan kesintiler iade edilmeyecek.

Zaman Aşımına Dikkat!

27 Mart 2018 tarihine kadar çalışan kişiler için ödenen tazminatlar vergi kesintileriyle ödeniyordu. Ancak torba yasa, yıllık kıdem tazminatı tavan ücretine kadar olan bütün kesintiler bu kesintiye dahil edilmemesini ön görüyor. Üstelik yasa onaylanırsa vergi iadesi için vergi iadesi için mahkemeye başvuru da gerekmeyecek. Yasa kapsamındaki kişiler vergi dairesine başvuruda bulunacaklar ancak başvurular verginin kesildiği tarihten sonraki 5 yıl içerisinde yapılmak zorundadır. İşinden karşılıklı sözleşme ile ayrılanları kapsayan bu tasarıda zamanaşımına uğramış başvurular reddedilecek.

Gelir vergisi kesintileri 14.800 TL’ye kadar yıllık geliri olanlarda yüzde 15, 120 bin TL’den fazla kazananlarda ise yüzde 35’e denk gelmektedir.

Karşılıklı Anlaşmalı Fesihleri Kapsıyor

Torba yasa göz önünde bulundurulduğunda mağduriyetin önlenebilmesi için kritik gün 27 Mart 2018 olarak belirtiliyor. Çünkü bu tarihten sonra başvuruda bulunan kişilerin talepleri reddedilecek. Ek tazminatların da iade kapsamına alınmasını öngören tasarıyla karşılıklı anlaşarak işinden ayrılan bireyler geçmiş haklarını vergi dairesinden tahsil edecek.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 00:29

YORUM EKLE

Popüler Haberler