Trafik cezası erken ödeme indirimi kaç gün geçerli olur? Kaç gün içinde ödenen cezalar indirimli olur?

Trafikteyken kurallara dikkat edilmemesi sonucunda sürücüler bazen teknolojik cihazlar tarafından bazen de görevli personeller tarafından tespit edilerek cezai işleme tabii tutulabilmektedirler. Yazılan cezaların belirli bir süre içinde ödenmesi durumunda erken ödeme indirimi uygulanmaktadır. Peki trafik cezası erken ödeme indirimi ne kadar? Cezaların tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi halinde erken ödeme indirimi uygulanmaktadır...

Trafik cezası erken ödeme indirimi kaç gün geçerli olur? Kaç gün içinde ödenen cezalar indirimli olur?

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Ne Kadar?

Trafikteyken araçlarla yapılan hatalı davranışların ilgili cihazlar ve personel tarafından tespit edilmesi halinde sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Kesilen cezaların tutarı, gösterilen davranışın ihlal boyutuna göre azalıp çoğalabilmektedir. Ancak bu cezaların belirlenen süre içerisinde ödenmesi halinde erken ödeme indirimi uygulanmaktadır. Diğer yandan belirlenen süre içerisinde ödenmemesi halinde ise gecikme faizi uygulanmaktadır.

Trafik Cezaları Nasıl Ödenir?

Trafik cezalarının trafik polisleri tarafından kesilmesi durumunda memur cezayı kesmesinin hemen sonrasında makbuz yazar ve bunu sürücüye teslim eder. Sürücüler isimlerine bir ceza yazılıp yazılmadığını e-devlet sistemi aracılığı ile öğrenebilmektedirler. Ödeme işlemleri de e-devlet ya da Emniyet Genel Müdürlüğü sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

Yazılan trafik cezalarının yazılma tarihinden itibaren 3 ile 7 gün arasında Emniyet Genel Müdürlüğü Sistemine düştüğü görülmektedir. Sürücünün adresine ise 10 gün ile 30 gün arasında değişen zamanlarda posta yolu ile tebliğ yapılmaktadır.

Erken Ödeme İndirimi Süresi Ne Kadardır?

Trafik cezalarının daha az bir tutarda ödenebilmesi için erken ödeme indirimi uygulanmaktadır. Trafik cezasının tebliğ edilme tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenmesi halinde ceza %25 indirimli bir şekilde ödenmektedir.

Diğer yandan cezaların tebliğ tarihinden itibaren 30 gün sonra halen ödenmemiş olan cezalara her ay için %5 oranında faiz uygulanır. Bu tutar katlanarak devam eder.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 19:05

YORUM EKLE

Popüler Haberler