Trafik sigortası para iadesi nasıl gerçekleşir, iade hesaplaması nasıl yapılır?

Trafik sigortasının iade hesaplaması konusu vatandaşlar tarafından araştırılarak merak konusu haline geldi. Peki, 2020 trafik sigortası iadesi hesaplaması nasıl yapılır? İşte, trafik sigortası ile ilgili tüm merak edilen soruların yanıtı...

Trafik sigortası para iadesi nasıl gerçekleşir, iade hesaplaması nasıl yapılır?

Trafik sigortası için iade hesaplaması sigortanızı iptal etmiş olduğunuz bir durumda kullanmanız gereken bir hesaplama sistemi olarak bilinmektedir. Trafik sigorta poliçenizi iptal ettiğinizde kullanmadığınız günlerin prim hesap tutarı yetkililer tarafından geri iade ediliyor. 

- Poliçenizi yaptırıcağınız zaman 12 aylık bir süreç için ₺1000 TL  ödeme yaptığınızı var sayalım.

- Yaşadığınız bazı sebeplerden dolayı 6 ay sonra poliçenizi iptal etmek durumunda kaldığınızı düşünelim.

- 6 aylık sigortanızı harcadığınız için şirket size 6 aylık harcamadığınız primini geri ödeyecektir.

- Yıllık poliçe tutarı 365 güne bölündüğü taktirde günlük olarak sigorta ücretiniz 2,74 TL'ye gelmektedir. Sigortanın 180 gününü harcadığınız için şirket sizden 495 TL (180×2,75) tutarında kesinti yapacak.

- Geri kalan 6 aylık olan prim tutarı ise size geri ödenecek.

Trafik sigortanızı iptal etmek için koyulmuş olan bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. İşte bu şartlar;

- Poliçe sahibi olan bir kişinin ölümü gerçekleştiği taktirde trafik sigortası iptal edilebilmektedir.

- Kullanılan aracın bazı sebeplerden kaynaklı olarak  hurdaya ya da perte çıkması sebebi ile trafikten çekilmesi durumundan dolayı trafik sigortasını iptal edebilmektedir.

- Bireyin trafik sigortası yaptığı aracını satışa çıkarması halinde trafik sigortasını iptal edebilir.

- Bayi aracılığı ile alınan sıfır aracın bayiye iadesinin yapılması durumunda kişi trafik sigortasını iptal edebilir.

- Araç için geçerli mükerrer poliçe bulunması.

- Aracınızın bu koşullardan birina ait olması durumunda ve istediğiniz takdirde poliçeniz iptal edilecektir. Ve iptal işleminin gerçekleşmesinin ardından sigortanızın kullanmadığınız kısmı size geri ödenecek.

Trafik sigortası para iadesi nasıl gerçekleşir?

Poliçenizin iptali için başvuruda bulunmasının ardından onaylanması ile ve gerekli hesaplamaların yapılmasının ardından geri iadeniz onaylanarak gerçekleşecektir. Sizlere gelecek olan iade 3 ila 5 gün arasında gerçekleşmektedir.

İade şekli sizin poliçeyi nasıl ödediğinize bağlı olarak yapılmaktadır. Ücreti kredi kartı ile ödediğiniz taktirde ücret kart hesabınıza, ücreti elden ödeme yolu ile yaptıysanız sizlere nakit olarak şirket tarafından verilmesi gerekecek. Veya da kredi kartı ile taksitli olarak ödemenizi gerçekleştirdiyseniz size gelecek olan geri ödeme de taksitli olarak yapılacaktır.

Trafik sigortası iptalinde herhangi bir kesinti oluşur mu?

2018 Yılında mazine müsteşarlığının yürülüğe koyduğu yönetmelik ile 22 Haziran 2018 tarihinden bugüne kadar yapılan tüm poliçelerden 25 TL olarak kesinti yapılmaktadır. Poliçelerden kesinti olarak alınan 25 TL'nin 20 TL'si şirket acentasına komisyon olarak verilmektedir. 5 TL ise sigorta şirketine aittir. 

Araç satışı sonrasında trafik sigortası iptali nasıl olur?

Aracınızı satmanız durumunda sigorta şirketleri sizlerin kalan primlerinizin hesaplamasını yaparak size geri ödeme yapacaktır. Yapılacak olan bu geri ödemeden yararlanmanız için aracınızı satmanız durumunu sigorta şirketine bildirmeniz gerekmektedir.

Trafik sigortası primleri neye göre hesaplanmaktadır?

İkamet ettiğiniz bir ilde eğer kaza, gasp, hırsızlık olayları çok görülüyor ise sigorta ücretinizde de artış yapılacaktır. Hazine müsteşarlığı tarafından belirlenmiş olan alt ve taban fiyatları kişilerin mağdur olmasını engellemek amaçlı yapılmaktadır. Müşterilerine sağladıkları imkanlar arasında iki fiyat göz önüne alınmaktadır.

Trafik sigortasının size sağladığı teminatlar nelerdir?

Trafik sigortası sizlere birçok avantaj sunmaktadır. Sigorta araçla yaptığınız kazanın karşı tarafın zararlarını ödemek için kullanılmaktadır. Sigortanın sizlere sunduğu avantajlar ise şunlardır;

- Tek aracın maddi masrafları

- Tek kazanın maddi masrafları

- Tek kişinin sağlık masrafları

- Kaza başına sağlık giderleri

- Kişi ve kaza başına sakatlanma ve ölüm

Trafik sigortası fiyatları hangi koşullara göre belirlenir?

- Aracınızın türü ile trafik sigortanızı hesaplama işleminde bir kullanılır.

- Hasarsızlık sonucunuzun yüksek olması durumunda trafik sigortanızın ücreti de netleşmiş olan fiyattan düşük olacaktır.

- Aracınızın markası, kaç yılın olduğu, modeli trafik sigortanızın daha hesaplı bir fiyata gelmesini sağlayabilmektedir.

Trafik sigorta başvurusu intenetten yapılır mı?

Br sigorta şirketinin sitesine girdiğinizde araba sigortası poliçe tekliflerini öğrenme imkanınız vardır. Alacağınız poliçeyi belirledikten sonra başvuru formunu doldurarmanız gerekmektedir.

Online başvuruda gerekli bilgiler neler?

İntenet aracılığı ile başvuruda bulunurken sizlerden istenilecek olanlar şunlardır;

Aracı satın alıp almadığınız.

Aracı satın almanız halinde plaka bilgisi

Poliçenin başlamasına karar verdiğiniz tarih

Adınız soyadınız, yaşadığınız il, eğitim durumunuz 

Aracınızın markası ve modeli

Aracın yaşı 

Trafik sigortası ve kasko arasındaki farklar nelerdir?

Trafik sigortası ve kasko arasında bulunan bir diğer fark ise trafik sigortasının zorunlu olarak mecbur tutulmasıdır. Trafik sigortası sizi karşınızdaki araca, kişiye verebileceğiniz zarara karşı koruma altına almaktır. Kasko ise, kişinin isteği üzerine yapılmaktadır. Kaza esnasında araca zarar gelmesi durumunda poliçe sınırları kapsamında aracınızı koruma altına alan sigorta çeşididir.

Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkabilir miyim?

Trafik sigortası yaptırmadığınız durumda trafiğe çıkmanız yasaklanmıştır. Trafik sigortanız olmadan trafiğe çıktığınızda yakalanır iseniz halinde 132 TL şahsınıza ceza kesilir. Hatta polis memurları arabalarınızı bağlayabilirler. 

E-Devlet’ten görüntülenebilecek trafik sigorta bilgileri nelerdir?

- Trafik poliçesinin başlatılmış olduğu tarihi

- Trafik sigortanızı hangi şirket ile anlaşma yaptığınız

- Eski olan tüm sigorta bilgileriniz

- Araç ile ilgili tüm bilgiler

- Sigorta priminde kullanılmış olan indirim bilgileri

- Trafik sigortası poliçesinin teminat alanı

Araç aldıktan sonra sigorta yapma süresi ne kadardır?

Satın almış olduğunuz aracın sıfır ve ikinci el araç olmasına göre sigorta yapma zamanları bu duruma göre farklılık göstermektedir. Sıfır araçlar satın alındıklarında kişinin üzerine alma işlemi yapılırken trafik sigortalandırılmaktadır. İkinci el araç aldığınızda ise kişi aracın satın aldıktan 15 gün süre zarfında trafik sigortası yapılmak zorunlu kılınmıştır

Araç sigortasız yakalandığında;

Aracın ehliyet ruhsat ve trafik sigortası kontrollerinin yapılması sağlanır

Devamlılığını sürdüren bir trafik sigortası yok ise araç trafiğe çıkamaz duruma gelir

Bu durumda polis memurları tarafından araç bağlanır. Aracın bağlanması durumundan dolayıda oluşan ceza ve park ücretlerini araç sahibi öder.

Ceza ücretlerini gününde ödemezseniz cezanın miktarı katlanmaktadır. Bu durumda ise;

Sigortasız 1. ayınızda 138.6 TL

Sigortasız 2. ayınızda 145,50 TL

Sigortasız 3. ayınızda 152,80 TL olarak ceza ödeyeceksiniz.

2020 Trafik sigortası fiyatları taban ve tavan aralığı ne kadar?

Güncel sigorta fiyatları geçmiş yıllara oran ile %1, 5 oranında artış olarak güncellenmiştir. En düşük trafik sigorta bedeli günümüzde 709 TL ve en yüksek trafik sigorta bedeli 792 TL'dir. En yüksek bedel ödeyen araç ise otobüslerdir. Tamı tamına 22.326 TL trafik sigortası ödemesi yapmaktadır. 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 03:02

YORUM EKLE

Popüler Haberler