Tüketiciyi Yanıltan Reklamlara 500 milyon TL İdari Para Cezası Uygulandı

2018 yılı boyunca tüketiciyi yanıltmaya yönelik yapılan reklamlara 500 milyon TL ceza kesildi.

Tüketiciyi Yanıltan Reklamlara 500 milyon TL İdari Para Cezası Uygulandı

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yakup Güzel, haksız fiyat artışları için çalışmalar yürütüldüğünü söyledi. Zabıta Personeline İyi Uygulama Önekleri Çalıştayı’nda konuşan Güzel, e-ticaret, ticari reklamlar ve ürün güvenliğinin sağlanmasının önemine vurgu yaptı. Çalışmalarla amacın cezalandırmaktan çok eğitim olduğunu konuşan Güzel, cezanın son çare olduğunu söyledi. Belediye personelinin esnaflarla karşı karşıya gelmekten çekindiğinden bahseden Güzel, reklam cezalarına değindi.

500 milyon TL İdari Para Cezası Uygulandı

Tüketici hakem heyetlerinin öneminden bahseden Güzel, tüketicileri aldatan reklamlara 500 milyon TL para cezası uygulandığını aktardı. Ürün güvenliğinin vatandaş için çok önemli olduğunu konuşan Güzel, piyasa denetimlerinin 7-24 yapıldığını belirtti. Kimyasal ve kanserojen maddelerin tespit edildiğini anlatan Güzel, gerekli görülen ürünlerin laboratuvarlarda incelendiğinin altını çizdi.

Uygunsuz Ürünler Yüzde 1’in Altında

Güzel, incelemeye başladıkları süreçte Türkiye’de piyasa dolaşımında yüzde 38 dolaylarında uygunsuz ürün bulunduğunu söyledi. Ancak şuanda yapılan uygulamalarla bu oranın yüzde 1’e düştüğünü belirten Güzel, Çin’den kalitesiz ürünlerin ithal edilip piyasaya sürülmeye çalışıldığını belirtti. Türkiye’de gümrük sisteminde sürekli olarak ürün denetlemesi yapıldığını anlatan Güzel, firmaların ceza kesileceğini bildiğini belirtti. Bundan dolayı da artık yurtdışından gelen ürünlerin kaliteli olduğuna işaret eden Güzel, vatandaşların bu konuda endişeye kapılmaması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 23:08

YORUM EKLE

Popüler Haberler