Türkiye Temizliğine Yatırım Yapıyor

Türkiye İstatistik Kurumu, 2017 yılında yapılan çevre harcamalarının 34,4 milyar Türk Lirası olduğunu açıkladı. Çevre temizliği için yapılan harcamaların atık yönetimine yoğunlaştığı ortaya çıktı.

Türkiye Temizliğine Yatırım Yapıyor

Türkiye, çevre korumaları için büyük harcamalar yapıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre, 2017 yılı için yapılan harcama 34,4 milyon Türk Lirası. Harcamaların yüzde 60’a yakınının mali veya mali olmayan şirketler tarafından yapıldığı ifade ediliyor. Yüzde 35’lik payın ise devlet, vakıf ve denek tarafından yapıldığı açıklandı. Hane halkı tarafından yapılan çevre temizliği harcamaları ise bu tutarın yüzde 7’sine yakınını oluşturmakta.

Yapılan araştırmaların neticesinde, çevre koruma harcamalarının neredeyse yüzde 50’si atık yönetimi için yapıldı. Harcamaların yüzde 35’i atık su hizmetleri için olduğu belirtilirken, geri kalan kısmın biyolojik çeşitliliğin ve yeraltı suları için harcandığı belirtiliyor.

Anket Uygulamaları Devam Ediyor

Çevre koruma ile ilgili doküman geçtiğimiz yıl güncellenmişti. Harcamalarla ilgili pek çok alanda çok sayıda kişiyle anket yapıldı. 250 ve daha fazla personel istihdam etmekte olan kurumlarla anketler düzenlendi.

Madencilik, inşaat, iklimlendirme üretimi ve dağıtım sektöründe yapılan anketler sonucunda bu verilere ulaşıldı. Türkiye’nin geçtiğimiz yıllara bu yıl çevre daha fazla önem verdiği ortaya çıktı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2019, 18:57

YORUM EKLE