TÜVTÜRK Araç Muayenesinde Ağır Kusurlu Olan Araç Sahipleri Ne Yapmalı?

TÜVTÜRK araç muayenesinden ağır kusurlu olarak çıkan araçlara sahiplerinin neler yapması gerektiği merak edilen bir konu haline geldi.

TÜVTÜRK Araç Muayenesinde Ağır Kusurlu Olan Araç Sahipleri Ne Yapmalı?

Araç Muayenesi Ağır Kusurlu Çıkan Araçlara Ne Yapmak Gerekir?

Ağır Kusurlu

TÜVTÜRK’te gerçekleştirilen araç muayenelerinin ardından aracın, tamire ne derecede ihtiyaç duyduğu konusunda bir rapor çıkarılmaktadır.

Bu kapsamda aracın muayene raporuna “Geçici Kusurlu” şeklinde bir ibare belirten etiket yapıştırılmaktadır.

Muayene raporu onaylanmaz ve bu araçlar hakkında tekrardan muayene yapılması kararı verilir. Bu karardan sonra ise 1 ay içinde aynı şehir ve muayene istasyonunda aracın tekrar muayenesi gerçekleştirilir. Bu işlem ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Muayenenin tekrar edilmesi esnasında kusurun kapatılmadığı belirlenen veya 1 ay içinde muayeneye tekrardan gelmeyen araçlardan muayene ücreti tam olarak tahsil edilmektedir.

Sonraki muayeneye ilgili rapor ile gelinmesi mecburiyeti vardır. Bu kapsamda da kusurları kapatılmayan araçların muayeneleri tamamlanmış olarak görülmez.

Emniyetsiz

Gerçekleştirilen muayene ardından aracın can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği kapsamında tehlike arz edecek seviyede kusurlu olduğu tespitinin yapılması işlemidir.

Bu halde aracın durumu en yakın trafik zabıtasına aktarılır.

Aracın Emniyetsiz olduğuna ilişkin rapor hazırlanır.

Muayene raporu onay almaz ve bu araçlar için muayene tekrarı 1 ay içinde muayenenin gerçekleştirildiği istasyonda ya da aynı şehirde bulunan diğer istasyonlarda ücretsiz olarak yaptırılabilmektedir.

Muayene tekrarı sonrasında kusuru giderilmeyen araçların ya da tekrar muayeneye girmeyen araçların tam ücret ödemesi talep edilmektedir.

Sonraki muayeneye bu raporla gelinmesi mecburidir. Kusurlar kapatılmadığı müddetçe muayene tam anlamıyla tamamlanmış görülmemektedir.

Muayene tekrarı için sunulan 1 aylık zaman, izin verilen maksimum tamir zamanıdır. Bu süre araç sahiplerine y ada kullanan kişilere trafikte serbest olarak dolaşma hakkını tanımamaktadır. Ağır Kusurlu ve Emniyetsiz ibaresi kullanılan araçların mümkün olan en kısa zaman içinde kusurlarını kapatması gerekmektedir. Ticari kapsamda kaydı yapılan ve tescil edilen araçların muayenesinin Ağır Kusurlu ya da Emniyetsiz sonuçlanması durumunda raporlarına Araç Trafiğe Açık Karayollarında Kullanılamaz ibaresi eklenmektedir.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2019, 21:00

YORUM EKLE

Popüler Haberler