TÜVTÜRK Koronavirüs araç muayenesi ne zamana kadar ertelendi?

Ülkemizde, ilk olarak 11 Mart tarihinde tespit edilen koronavirüs sebebi ile birçok kısıtlama meydana geldi. Sosyal izolasyon ve "evde kal" çağrıları sebebi ile artık birçok işlem internet üzerinden yapılabilecek hale gelirken bazı işlemlerde ise ertelemeler yaşandı. Bu erteleme işlemlerinin içerisinde araç muayenesi işlemi de bulunmaktadır. İşte merak edilen, TÜVTÜRK tarafıdan gerçekleştirilen araç muayenesi koronovirüs sebebi ile ne zamana kadar ertelendi sorusunun yanıtı.

TÜVTÜRK Koronavirüs araç muayenesi ne zamana kadar ertelendi?

Ülkemizin de içerisinde bulunduğu koronavirüs ile mücadele kapsamında birçok alanda çeşitli kısıtlamalar uygulanmakta. Virüsün yayılma hızını düşürmek ve en az hasar ile bu süreci atlatmak adına vatandaşlar zorunlu olmadığı müddetçe dışarı çıkmıyor. Bu noktada araç muayene tarihi gelen vatandaşlar, muayenelerin ertelenip etlenmediğini merak ediyor.

Koronavirüs Kovid-19 Salgını Nedir?

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde tespit edilen koronavirüs, ülkemizde ise 11 Mart 2020 tarihinde tespit edildi. Virüs çok hızlı yayılan ve solunum yoluna yerleşerek, kuru öksürük, ateş, tat almada farklılık gibi semptomlar gösteren oldukça bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Tüm dünyayı etkisi altına alan virüs, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi yani salgın olarak nitelendirilmiştir. Virüs bağışıklık sistemini tehdit eden ve akciğerlere hasar veren bir yapıya sahiptir. Dünya üzerinde birçok uzmanın farklı görüşler belirttiği koronavirüs, sürekli mutasyona uğrayan bir yapıdadır. İtalya, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok ülkeyi etkisi altına alan Kovid-19 için henüz kesinleşmiş bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Günümüzde salgının önüne geçmek için alınması gereken en büyük önlem sosyal izolasyon olarak belirtilmiştir. 

2020 Araç Muayenesi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Araç muayenesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereğince zorunludur ve sadece yetkili tek kuruluş olan TÜVTÜRK’te araç muayenesi yapılır. Ülkemizde trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin muayene edilerek, trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmadığının tespit edilmesi işlemine araç muayenesi deniliyor. Araç muayenesi tüm araçlara belirli aralıklarla yapılması gereken bir işlemdir. Araç muayene işlemini gerçekleştirmeyen bir aracın trafiğe çıkması yasaktır ve tespit edildiği durumda cezai işlem uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra muayeneyi ne kadar süre ile geciktirdiğiniz ödeyeceğiniz tutarda önemli ölçüde bir etkiye sahiptir. Geciktirmiş olduğunuz her ayın ücreti bir önceki aya göre belirli oranlarda artış göstermektedir. Bu yüzden araç muayenenizi zamanı geçmeden ve eksiksiz bir şekilde yaptırmanız oldukça önemlidir. 

Lakin bulunmuş olduğumuz zaman ve salgın hastalık sebebi ile Araç muayenesini yaptırmamış vatandaşların, sosyal mesafe ve izolasyon tedbirleri nedeni ile araçlarının muayene işlemlerini ileri tarihlerde gerçekleştirebilecekler. 

2020 Araç Muayeneleri Koronavirüs Sebebiyle Ertelendi Mi?

3 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ve Araç Muayenesine dair yönetmelikte geçici değişikliler meydana geldi. Karar kapsamında araç muayenelerini yaptıramayan vatandaşlar için erteleme kararı alındı. Belirtilen süre içerisinde araç muayene işlemini gerçekleştirmesi gereken vatandaşların sağlıkları açısından ertelenmiş olup yine geçici maddede belirtilen süre sonrasında yaptırmaları gerekmektedir.

Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklik şu şekildedir;

“Geçici Madde 2- Dünya Sağlık Örgütü pandemi ilan edilen Kovid-19 nedeni ile bu yönetmeliğin 14. Maddesi gereğince, muayene süresi gelen araçlarının muayenesini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde gerçekleştiremeyen, motorlu taşıt sahipleri araç muayene işlemlerini bu sürenin bitiminden itibaren 45 gün içerisinde gerçekleştirebilirler. Bu süreler gerektiğinde bakanlıkça uzatılabilir.”

2020 Araç Muayene Ne Zamana Ertelendi?

 2020 yılı içerisinde araç muayenesini gerçekleştirecek olan vatandaşların araç muayene tarihleri 3 Nisan 2020 tarihinden sonraki 3 ay içerisinde ise bu vatandaşların araç muayene işlemleri ertelenmiştir. Yani 3 Nisan 2020 ile 2 Temmuz 2020 tarihleri arasında araç muayenelerini yeniletmek isteyen vatandaşlar bu 3 aylık sürenin ardından gelen ilk 45 gün içerisinde bu işlemi gerçekleştirebilecek. Bu işlem sırasında herhangi bir gecikme ücreti talep edilmeyecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı salgının gidişatına göre bu sürede değişiklikler yapabilecektir.

Telefonunu gazeten haline getir! Gündemin önemli gelişmelerinden habersiz kalma. Mobil uygulamamız burada! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Gündemin sıkı takipçisi mi olmak istiyorsun? O halde Haberport’u hemen Instagram’da takip et, gelişmelerden geri kalma! >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Tarafsız ve doğru haberin kaynağına Facebook’tan ulaşmak istiyorsan Haberport Facebook grubuna katılmayı unutma! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 21:22

YORUM EKLE

Popüler Haberler