İstanbul 20°
parçalı az bulutlu
01 Haziran 2019 Cumartesi 10:25
TYP Temizlik Görevlisi Başvurusu Nasıl Yapılır? TYP Başvuru Şartlar Neler? 2019 İŞKUR Güncel Temizlik Personeli İlanları!

İŞKUR’un işsiz vatandaşlara iş bulabilme olanağı sağlamak için hayata geçirdiği TYP programı ile işsiz bireyler asgari ücret düzeyinde maaşla sigortalı işe başlamaktadır.

TYP Nedir?

Toplum Yararına Program (TYP) işsizlik oranının arttığı son günlerde, yüklenici eliyle toplum yararına bir faaliyetin veya hizmetin gerçekleştirilebilmesi için istihdam edilme olanağı bulamayan bireylerin çalışma alışkanlıklarından ve disiplinden uzaklaşmasına engel olabilmek ve işgücü piyasasına uyumlu hale getirebilmek için gelir desteği sağlamak adına sağlanan İŞKUR programıdır.

TYP’ye Katılım Şartları Nelerdir?

TYP’ye katılım sağlayabilmek için;

İŞKUR’a bağlı işsiz olunması,

18 yaşının doldurulması,

Emekli veya malul aylığı alınmaması,

Açıköğretim ve açık lise öğrencileri haricinde öğrenci olmaması gerekmektedir.

Katılımcı Seçimleri Neye Göre Yapılır?

TYP katılımcı seçimleri yapılırken 3 farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunlar;

Noter kurası, liste ve yüzde seksen noter kurası ve yüzde yirmi liste yöntemidir.

İstihdam edilmesinde güçlük çekilen dezavantajlı gruplar için ilk liste, bu grup dışındakiler ikinci listede yer almaktadır. Kadınlar, 35 yaşından büyük bireyler, engelliler, eski hükümlüler, terörle mücadele esnasında malul olmayacak şeklinde yararlananlar listede yer almaktadır.

TYP Katılımcılarına Yapılan Ödemeler?

Katılımcılara asgari ücret düzeyinde yani 2020.90 TL ödeme yapılmaktadır. Vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri ise 1113.14 TL’ye tekabül etmektedir.

TYP Uygulanan Alanlar

TYP’nin uygulandığı alanlar;

Çevre temizliği, kamu altyapı yeniliği, MEB’e bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi, bakım, onarım ve temizlik işleri, restorasyon, kültürel mirasın korunması, ağaçlandırma, park düzenlemesi, erozyon engelleme çalışmalarıdır.

TYP Ne Kadar Uygulanır?

TYP, her bir program için 9 ay uygulanmaktadır. TYP bünyesinde haftalık çalışma saati maksimum 45 saattir.

TYP Olanağından Kimler Yararlanamaz?

İŞKUR’un düzenlediği herhangi bir kurstan yararlanmış olan işsizler 6 ay süre geçmeden TYP başvurusunda bulunamaz. Herhangi bir gerekçe olmaksızın TYP’den ayrılan, kendi kusuru sebebiyle ilişiği kesilmiş olanlar son yararlanma tarihinden sonra 24 ay süre geçmedikçe TYP başvurusunda bulunamaz.

TYP sona erdikten sonra mevcut kurumdan teklif edilen en az üç adet iş teklifini mazeretsiz olarak onaylamayan bireyler de 24 ay geçmeden TYP’ye yeniden başvuruda bulunamazlar. TYP ile mazeretli veya mazeretsiz olarak ilişiği kesilmiş olan katılımcılar ise aynı TYP’ye yeniden başvuruda bulunamazlar.

TYP’den İkinci Kez Yararlanmak Mümkün mü?

TYP programı başladığı tarihten itibaren bir yılda en fazla 9 ay yararlanmak mümkündür. 9 aylık süre tamamladıktan sonra 3 ay bekleyerek yeni bir programdan faydalanılabilmektedir. Katılımcı bireyler TYP’den en fazla 24 ay yararlanabilme hakkına sahiptir.

TYP’de İzin Alınabilir mi?

Katılımcıların tamamının TYP’ye devamlı katılım sağlaması gerekmektedir. Ancak yetkili kuruma bilgi vermek ve onay almak şartıyla 14 gün ücretsiz izin kullanılabilmektedir.

Dikkat Edilmesi Gereken Sorumluluklar

Adaylar belge kontrolünden sorumludur ve gerekli sorumluluklara dikkat edilmemesi halinde fazla ve yersiz ödemeler yüklenici tarafından yasal faiziyle tahsil edilecektir. Katılımcılar vergi ve sosyal güvenliğe ilişkin ödemeleri ilgili kurumlara yapmak durumundadır. Aksi takdirde yükleniciye ihtar çekilecek ve belirlenen müddette ödemelerin yapılmaması halinde yüklenici kurumla düzenlenen bütün TYP’ler sonlandırılacaktır.

Son Güncelleme: 01.06.2019 10:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.