Ünlü şair Küçük İskender'e veda!

'Küçük İskender' olarak bilinen şair Derman İskender Öven,kanser tedavisi görüğü hastahanede 55 yaşında hayatını kaybetti.Ünlü şair için Akatlar Kültür Merkezi'nde cenaze töreni düzenlendi.Ortaköy Mecidiye Camisi'nde öğle vakti kılınan namazın ardından şair son yolculuğuna uğurlandı.

Ünlü şair Küçük İskender'e veda!

55 yaşında kanser tedavisi gören ve hayata veda eden Küçük İskender olarak biline şair Derman İsender Över için Akatlar Kültür Merkezi'nde tören düzenlendi.

Tabutunun üzerinde mezun olduğu Kabataş Erkek Lisesi ve taraftarı olduğu Fenerbahçe Kulübü'nün atkısı ile sevenlerinin karanfiller bıraktığı şair'i naaşı sahneye konuldu.

Saygu duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardıdan,yakınları ve sevenleri tören boyuncu naaşının başunda saygı nöbeti tuttu.Ailesi ve yakın dostlarının taziyeleri kabul ettiği cenaze töreninde konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, şairlerin eserleriyle ölümsüzleştiği yorumunu yaparak, "Keşke, diyoruz, keşkelerimizin bir tek anlamı var, o da yazamadığı daha yüzlerce şiiri, yüzlerce eserinden hepimiz mahrum kaldık ama bir yandan 'iyi ki' diyoruz. İyi ki girmiş hayatımıza. Çünkü eserleriyle şiirleriyle hem ruhumuza hem de kültürel mirasımıza çok önemli katkılarda bulundu" dedi.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'te törende sözlerine Küçük İskender'in ''Ben Ölürsem'' şiirini okuyarak başladı ve şu sözlerle devam etti: "Yolumuz, belediyemizin her yıl düzenlediği edebiyat günlerinin iki yılında kesişti. Küçük İskender, o kocaman yürek, şiir teknesinin bine yakın insanla beraber doldurduğu coşkuyla en az iki saat şiirleri, yani yaşamı paylaştı. Biz bu yıl eylül ayında yapılacak edebiyat günlerinde onu yine bekliyorken, bu sefer farklı bir yerden, belki şiir teknesinden değil ama şiir teknesindeki en az bin kişinin beraber seslendirdiği bir Küçük İskender misafirperverliğinde olacağız o teknede. Onun için sevgili kardeşim yolların açık olsun."

Ressam Bedri Baykam ise, "Güzel bir insanı, samimi ve candan bir dostu kaybetmenin büyük acısını yaşıyoruz. Sözcüklerle beynimizle en tatlı ve çarpıcı şekilde dalga geçer gibi yansıttığı dizeler, hepimizin belleğinde büyük izler bırakt." dedi.

Törene sanat camiasından birçok ünlü isim katıldı..

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 17:28

YORUM EKLE

Popüler Haberler