Vekalet nedir? Vekalet nasıl verilir?

Vekalet Nedir? Vekalet Nasıl Verilir? Vekalet Vermek İçin Noter’e mi Gitmeliyim? Vekaletname Nasıl Verilir? Bir Kişiye Kendi Adına İşlem Yapabilmesini Sağlamak Amacıyla Verdiği Vekalete İlişkin Tüm Bilgiler

Vekalet nedir? Vekalet nasıl verilir?

Vekalet yada Vekaletname Nedir?

Vekalet yada Vekaletname herhangi bir kişinin kendi adına remi kurumlarda iş yada işlem yapabilmesini sağlamak amacıyla başka bir kişiye noter aracılığıyla verdiği remi bir hüvviyet taşıyan, verilen yetkilerin sınırlandırılabildiği bir belgedir.

Vekalet Neden Verilir?

Vekalet yada Vekaletname birçok durumda verilebilmektedir. Yurtdışında yaşama, hastalanma, teknik bilgi gerektiren durumlar yada bir avukat tarafından temsil edilme gibi durumlarda vekaletname yaygın olarak kullanılmaktadır.

Vekaletname Nasıl Verilir?

Vekalet verme işlemi sonucunda yapılacak işlem Türkiye’de gerçekleşecekse, vekaleti veren ve alan kişinin notere giderek, Noter huzurunda imza atmaları gerekmektedir. Ancak Vekaletname kişi değil herhangi bir şirket yada tüzel kişilik adına düzenlenecekse Noter kişinin yetkili olduğunu imza sirküleri ya da Ticaret Sicil Gazetesi ile ispatlaması isteyebilmektedir. Ayrıca vekaleti veren kişinin nüfus cüzdanı ve iki adet fotoğraf da istenecek belgeler arasındadır. Türkiye’de hazırlanan vekalet yurt dışında kullanılacaksa yeminli tercüman tarafından hangi ülke ise o ülkenin diline vekaletnamenin tercüme edilmesi gerekmektedir. Genel ve özel vekaletname olmak üzere iki tür vekaletname söz konusudur. Genel vekaletname, birden fazla işin yapılması için vekil tayin edilmesi, özel vekaletname ise; belirli bir iş ya da işlemin gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla birini vekil tayin etmek üzere verilen vekalet türüdür.

Vekalet Vermek İçin Gerekli Belgeler

Vekalet verecek olan kişinin TC Kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı

Vekalet verilecek olan kişinin adı, soyadı ve TC kimlik numarası

Gayrimenkul ile ilgili işlem yapılacaksa; Tapu bilgileri

Araç satışı ile ilgili işlem yapılacaksa; Ruhsat bilgileri

2 adet vesikalık fotoğraf

Vekaletname Verilirken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Herhangi bir gayrimenkul yada araç alım satımında verilecek olan vekaletnamede alınan malın bilgilerinin doğru yazıldığı mutlaka kontrol edilmelidir. Vekaletnamede yazan kimlik bilgileri mutlaka kontrol edilmelidir.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2019, 07:22

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yulduz
Yulduz - 5 ay Önce

Pasaport foto kopisine vekalatname alabirmiyim

Yulduz
Yulduz - 5 ay Önce

Pasaport foto kopisi için vekalatname alabirmiyim


Popüler Haberler