betgram betgram setrabet

İstanbul
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
10 Kasım 2019 Pazar 13:36
Vergi kimlik numarası nedir? Vergi no sorgulama nasıl yapılır?

Vergi Kimlik Numarası Nedir?

Vergi kimlik numarası, gerçek ve tüzel kişiler ile kamu kuruluşları ve özel kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen işlemlerin kayıt altına alınması ve belli bir düzenle bu işlerin ilerlemesi için kişiye verilen numaradır.

3 Temmuz 1995’ten beri vergi kimlik numarası verilmektedir. Yürürlüğe giren bu kanun günümüzde de kullanılmaktadır. Gerçek ve tüzel kişilerin bu numarayı edinmesi gereklidir. Verilen bu vergi numarası 10 haneli bir numaradır.

Vergi Numarası Nasıl Alınır?

Vergi numarası almak için belirli bir süreç gerekmektedir. Vergi numarası için Nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi, tüzel kişiler ise kimlik bilgilerini ilgili kurumlara verilerek vergi numarası için başvuru da bulunabilir.

Herhangi bir vergi idaresi müdürlüğüne başvuru yapılabilmektedir. Yabancı uyruklu kişiler de vergi numarası alma hakkına sahiptir. Vergi numaralarını Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne başvurarak alabilirler.

Vergi Kimlik Numarasının Kullanım Yerleri

Alınan vergi kimlik numaralarının kullanım alanları şunlardır:

-Çek ve senet işlemlerinin yapılması,

-Finansal kirala işlemlerinin gerçekleştirilmesi,

-Tahsil, bono ve borçlanma senetlerinin düzenlenmesi,

-Borç verme işlemlerinin yürütülmesi,

-Tüm bankacılık işlemlerinin sürdürülmesi.

Vergi Kimlik Numarası Sorgulama

Vergi numaranızı unuttuysanız ya da vergi numaranızı sorgulamak istiyorsanız Gelir İdaresi Başkanlığı intenet sitesi üzerinden Vergi Dairesi sayfasına girerek vergi numaranızı sorgulayabilirsiniz. Resmi intenet sitesi üzerinden kimlik numaranızı yazarak sayfaya giriş yapabilirsiniz.

Kimlik bilgilerinizi girdikten sonra sayfaya giriş yaparsınız ve istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bilgilerinizi eksik girdiğinizde sayfa açılmayacaktır. Bu yüzden bilgilerinizi doğru ve eksiksiz girmeye özen gösteriniz.

Siteye giriş yaptıktan sonra arama butonuna istediğiniz işlemi yazarak kolayca dilediğinizi öğrenebilirsiniz. Vergi numaranızı sorgulamak istiyorsanız, intenet sitesinin arama butonuna vergi numarası sorgulama yazmanız yeterli olacaktır.

Firmanın Vergi Numarası Nasıl Sorgulanır?

Firmaların vergi numarasını sorgulamak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın, e- devlet üzerindeki e- vergi levhası sorgulama kısmından sorgulayabilirsiniz. Kişiye ya da kuruma ait vergi levhası e- devlet sistemi üzerinde yer almaktadır. E-devlet üzerinden firmaların vergi levhası sorgulanmaktadır. Vergi levhasını görebileceğiniz gibi son 2 yıla ait tahakkuk edilen vergi miktarını ve matrahını da görebilirsiniz.

Bu işlemi yapmak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

-E-devlet sitesi üzerinden kimliğinizi doğrulamanız ve siteye giriş yapmanız gerekmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra işlemleriniz gerçekleşebilir.

-Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘’Vergi Kimlik Numarası’’ veya ‘’İl ve Vergi Dairesi’’ yazarak butona tıklayınız. Vergi levhası karşınıza çıkacaktır. Detaylara bu kısımdan ulaşabilirsiniz.

Potansiyel Vergi Numarası

Kişilerin vergi sistemi ile devletten aldıkları numaraya potansiyel vergi numarası denmektedir. Bu numara diğer adıyla vergi kimlik numarası olarak bilinmektedir. Vergi kimlik numarası, T.C. kimlik numarasına geçiş yapıldıktan sonra çok kullanılmamaya başlandı.

2007 yılı ve öncesinde T.C. kimlik numarası uygulamasının yanında potansiyel mükellefiyet vergi kimlik numarası da verilmekteydi. Fakat bu durum 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 47. Maddesinde yer alan demeçler ile 2007 yılından itibaren vergi daireleri tarafından verilen vergi numaraları uygulaması sona erdi.

Vergi mükellefi olmayan kişilerin şahsi bilgileri ile yaptığı sorgulamalar sonrası vergi levhasına ulaşamayacaklar.

Potansiyel Vergi Mükellefi

Potansiyel vergi mükellefi, sürekli yükümlülüğü gerektirmeyen bir faaliyet yürütmekle birlikte kurum ve kuruluşlarla işlem yaparken vergi kimlik numarası kullanmak zorunda olanlar için tavsiye edilen mükellefiyet türü olarak bilinmektedir.

Bu kişiler, yasalara göre kendisine vergi borcu bulunan tüzel ya da gerçek kişilerdir.

Günümüzde Vergi Kimlik Numarası

3 Temmuz 1995 ile 31 Aralık 1998 yılları arasında vergi kimlik numarası tam tamına 5.394.110 kişi iken bu sayı 1 Ocak- 31 Ağustos 2019 yılı itibariyle 5.549.128 e kadar çıktı. 2019 yılının ilk 8 ayında verilen vergi kimlik numaraları 3,5 yılda verilen kimlik numaralarından daha fazla oldu.

Gelir İdaresi Başkanlığı Uygulama ve Veri Yönetimi Daire Başkanlığı konu ile ilgili verileri açıkladı. Açıklanan verilerden sonra vergi kimlik numarası tespit edilmesi ve işlemlere dair belge, hesap ve kayırlarında bulunmayan numaraya yer verilmesi zorunlu hale getirildi.

Vergi numaralarında oluşan bu artışın nedeni olarak 2011 yılında vergi numarası alınmasına dair teşvik yapılmasından kaynaklandığı belirtildi.

Son Güncelleme: 10.11.2019 13:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler