Vücudunda Kalıcı Yanık İzi ve Doğum Lekesi Olanlar Bekçi Olabilir Mi?

2019 Mart ayı içerisinde 8 bin bekçi alımı yapılacak. Bekçi adayları alımlardaki şartları merak ediyor. Bekçi alımlarında adayların pek çok şartı yerine getirmesi gerekiyor. Vücudunda kalıcı yanık izi ve doğun lekesi olanlar bekçi olabilir mi? Vücudundaki izler ve lekeler mevzuatta belirtilen şartlarda olan kişiler bekçilik alımlarında başvuru yapabilecek.

Vücudunda Kalıcı Yanık İzi ve Doğum Lekesi Olanlar Bekçi Olabilir Mi?

Emniyet teşkilatlarına yapılacak personel alımları kapsamında 8 bin bekçi alımı yapılacak. Adayların en çok merak ettiği konuların başında, vücudunda doğum lekesi veya yanık izi olanların başvuru yapıp yapamayacağı geliyor.

Vücudunda kalıcı yanık izi olanlar bekçi olabilir mi?

Yanık veya yanığın sebebiyle oluşan yaralar oluştuğu bölge be verdiği hasarın şekline göre bekçiliğe engel teşkil etmektedir. Yanık sonucunda vücutta işlevsel hasarlar meydana gelmişse veya bu yanıkların neden olduğu izler 5 metre mesafeden görülebiliyorsa ve eşkal belirlemeye neden olan izler ise bu izler bekçi olmaya engel olan unsurlardandır. Ayrıca vücuda işlevsel hasar vermemiş, vücudun eşkal belirlemeye yatkın yerlerindeki olmayan yanık ve benzeri izler bekçi olmaya engel değildir.

Vücudunda doğum lekesi olanlar bekçi olabilir mi?

Doğum lekeleri doğuştan oluşan ve adayları olumsuz etkileyen etkenlerden bir tanesidir. Diğer izlerde olduğu gibi doğum lekeleri ve benlerde, eşkal belirleyici yerlerde, el, kol, yüz ve boyun bölgesi gibi bölgelerde ise bekçi olmaya engeldir.

Ancak doğum lekesi ve benler vücudun eşkal belirlenemeyecek yerlerinde ise bekçi olmaya engel değildir. Bu benler ve lekeler yazlık üniforma giyildiğinde görülmeyecek konumda ise veya 5 metre mesafeden belirlenemeyecek şekilde ise adaylar bekçiliğe başvuru yapabilirler.

Bazı durumlarda yanık izi, doğum lekesi ve benler bazı cerrahi operasyonlarla giderilebilmektedir. Cerrahi operasyonlar sayesinde leke ve benlerden hiçbir iz kalmaz. Bu şekilde bekçiliğe engel olan durumlardan kurtulmak mümkündür.

Kolun iç bölgesindeki yanık izleri, kollar serbest kaldığında belli olmuyorsa sorun olur mu?

Bu izlerin vücudun neresinde olduğu önemli değildir, vücudun eşkal belirleyici yerlerinde ve en az 5 metreden bakıldığında görülmemesi gerekiyor. Ancak 5 metre mesafeden görülemeyecek izler bekçi olmaya engel değildir.

Vücuttaki lekelerin tedavi edilmesi için süre hakkı verilir mi?

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre, adayların alım aşamasında ve sağlık kontrollerinde, sağlık açısından tam ve sağlam olması gerekmektedir. Bu tür tıbbi müdahaleler için zaman hakkı verilmemektedir. Bekçi olmak isteyen kişiler bütün tedavilerini yaptırmaları gereklidir.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 02:03

YORUM EKLE

Popüler Haberler