Wikipedia Erişim Yasağı Kaldırılacak mı? Wikipedia Yargı Reformundan Yararlanacak mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni yargı reformu paketi sonrasında bir internet sitesinin tamamının değil de ilgili sayfasının erişime kapatılmasının söz konusu olabileceğini ifade etmesi sonrasında herkesin aklına Wikipedia geldi. Bu açıklamalar Wikipedia’ya Erişim Yasağı Kalkıyor mu? Sorusunun sorulmasına sebep oldu. İşte detaylar…

Wikipedia Erişim Yasağı Kaldırılacak mı? Wikipedia Yargı Reformundan Yararlanacak mı?

Wikipedia’ya Erişim Yasağı Kalkıyor mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yargıda reform stratejisi hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamada intenet sitelerine getirilen erişim yasaklarından da bahsetti.

Cumhurbaşkanı, bir intenet sitesinin tümünün değil de yalnızca ilgili bölümünün erişime kapatılması kapsamında çalışmalarda bulunacaklarını belirtti.

Recep Tayyip Erdoğan’ın bu açıklamaları sonrasında akıllara direkt olarak Wikipedia sitesi geldi. Hatırlanacağı gibi Wikipedia’nın yaklaşık olarak 2 sene evvel Türkiye’deki erişimi kapatılmıştı.

4 Mayıs 2017 tarihinde Bilgi Teknolojileri Kurumu’nca yapılan açıklama bünyesinde Türkiye’yi değişik terör örgütleri ile aynı düzlemde ve işbirliği içinde gösteren yazılar ve yorumlar yüzünden Wikipedia’nın erişimine engel konulduğu ifade edilmişti.

Bu sürecin devamında ise Türkiye’nin Wikipedia ile görüşmeler yaptığı ancak Wikipedia’nın bu içerikleri silme taraftarı olmadığı açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün gerçekleştirdiği konuşmasında bir intenet sitesinin tümünün değil de, belirlenen sayfalarının erişime kapatılmasına yönelik olarak çalışmalarda bulunacaklarından bahsetti ve bu açıklama sonrasında Wikipedia ile ilgili bir gelişme yaşanması beklenmeye başlandı.

Hatırlanacağı üzere 2014 senesinde belirli bir süreliğine Twitter uygulamasına da erişim yasağı gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2019, 15:34

YORUM EKLE