Yargıtay Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır? Yargıtay Dosyası Sorgulama Detayları

E-devlet sistemine eklenen hizmetlerle birlikte artık mahkeme sonucu veya duruşmalar ile ilgili detaylar öğrenilebilmektedir. E-devlet üzerinden Yargıtay dosya sorgulama nasıl yapılır konusunda da hizmetler sağlanmaktadır. Dava dosyanız ile ilgili gerekli bilgileri görerek Yargıtay gelişmelerini takip edebilirsiniz.

Yargıtay Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır? Yargıtay Dosyası Sorgulama Detayları

Yargıtay dosyası sorgulama işlemi birçok farklı kanal üzerinden gerçekleşebilmektedir. Mevcut sistem üzerinde kişisel bilgilerinize ilişkin bütün detaylar yer almakta ve eğer varsa işlediğiniz bütün suçlar ve cezalar Genel Bilgi Toplama’da yer almaktadır. GBT erişimi gizli ve kişisel olmakla birlikte dosya sorgulama yapabilmek için izlemeniz gereken bazı adımlar vardır.

www.turkiye.gov.tr adresine e-devlet bilgilerinizi girerek giriş yapmanız gerekmektedir. Ana sayfada adli sicil kaydı sorgulama sekmesinden GBT ile ilgili detaylara erişim sağlayabilirsiniz. E-devlette bulunan hizmetle adli sicil kaydı artık Yargıtay dairesine gidilmeden de alınabilmektedir.

Yargıtay Dosyası Sorgulama Detayları

Mahkeme kararının Yargıtay’a taşınması durumunda, web sayfası üzerinden Yargıtay dosyaları takip edilebilmektedir. Yargıtay üzerinden sorgulama yapabilmek için, kişisel bilgilerinizi doldurduktan sonra, mahkeme bilgileri ile ilgili detayları eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir.

E-devlet sisteminden ise sisteme giriş yaparak ‘’Yargıtay dosya sorgulama’’ ekranından, Dava Dosyası Sorgulama bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir.

Dosya Numarası ile Dava Sorgulanabilir mi?

Dosya numarası bilgileri ile dava sorgulama intenet üzerinden gerçekleşebilmektedir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı resmi web sayfasına giriş yaparak dosya bilgileri ile ilgili bütün detaylara erişebilirsiniz. E-devlet sisteminde Yargıtay sekmesinden de gerekli bilgileri edinmeniz mümkün. E-devlet şifreniz yok ise PTT şubelerinden 2 TL ödeme yapma karşılığında şifre oluşturabilirsiniz.

E-devlet Yargıtay Dosyası Sorgulama

Yargıtay dosyalarını e-devlet üzerinden sorgulayabilmek için e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra;

E-hizmetler sekmesine tıklayın,

Adalet alanında yer alan Yargıtay’a tıklayın,

‘’Dava Dosya Sorgulama’’ kısmından sorgulama ve kişisel bilgilerini girin.

Mahkeme Dosyaları Nasıl Sorgulanır?

Mahkeme dosya sorgulamaları hizmeti de artık e-devlet üzerinden verilmektedir. Dosya sorgulamaları için mahkeme binasına gitmek yerine e-devlet sisteminden kolaylıkla gerekli bilgileri edinmeniz mümkün. Bu süreçte mahkeme bilgilerinizi eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir. Sayfada;

İl, mahkeme esas ve karar numaraları, mahkeme türü ve savcılık esas numarası bilgilerini eksiksiz olarak doldurmanız gerekiyor.

Yargıtay dosyaları ile ilgili sorgu yapma noktasında ise, sayfada yer alan ‘’Dosya Sorgu’’ sekmesine tıklayın. Ekranda çıkan menü yönlendirmesiyle dosya sorgulama sayfasını görüntüleyebilirsiniz. Dosya sorgulama işlemi yaparken birtakım bilgiler talep edilmektedir. Bunlar;

Yargıtay dairesi, esas ve karar numarası, T.C. kimlik bilgileridir.

Yargıtay’da Dosya Sırası Nasıl Alınır?

Yargıtay’da dosya sırası ve dosyanızla ilgili bütün gelişmeler için Yargıtay dairesine gidebilirsiniz. Aynı işlem intenet üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Sorgulama işlemi için;

Tebliğ numarası, T.C. kimlik numarası ve cüzdan seri numarası bilgilerini eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir.

Duruşma bilgilerini sorgulamak için ise;

Yargıtay dairesi,

Esas numarası,

Karar numarası,

T.C. kimlik numarası,

Cüzdan seri numarası bilgilerini eksiksiz olarak doldurmalısınız.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 03:59

YORUM EKLE