Yavru kediler tuvalet için nasıl eğitilmeli?

Günümüzde evde evcil hayvan besleyen kişi sayısı gittikçe artıyor. Evde hayvan beslemek çoğu kişiyi mutlu etse de bunun için bazı sorumlulukların alınması gereklidir. Özellikle yavru hayvanlarda tuvalet eğitimi çok önemlidir. Yavru kediler tuvalet için nasıl eğitilmeli diye soranlar için işte, detaylar…

Yavru kediler tuvalet için nasıl eğitilmeli?

Son zamanlarda evcil hayvan besleyen sayısı gittikçe artış göstermektedir. Evde hayvan beslemek insanı rahatlatıp mutlu etse de bu, sorumluluk gerektiren bir iştir. Özellikle yavruyken sahiplendiğimiz hayvanlarda tuvalet eğitimi çok önemlidir. Çoğu insan yavru kedi tuvalet için nasıl eğitilmelidir diye sormaktadır.

Tuvalet Alışkanlığı Kazandırmak İçin Yapılması Gerekenler

İnsanlar da olduğu gibi her kedinin de kendine has bir karakteri ve özelliği vardır. Kediler kendilerini koruyabilmek adına çevrelerine güvenmezler. Çevreye güvenmediklerinden dolayı içgüdüsel olarak arkalarında iz bırakmamak için çiş ve kakalarının üzerini kapatırlar.

Kum Kapları

Bir yavru kedi sahibi olduğumuzda ilk olarak aklımıza gelen sorulardan bir tanesi nasıl tuvalet eğitimi verileceğidir. Evde kedinin ulaşabileceği bir kum kabı mutlaka olmalıdır. Kum kapları tuvalet eğitimi için şarttır. En kullanışlı kum kabını seçilmelidir. Kum kapları çok çeşitlidir. Kapalı kaplar olduğu gibi açık standart içine kum dökülebilen hazneli de olabilir. Açık havada olduğu gibi kedi kuma tuvaletini yapacak ve sonrada üstünü kapatmaktadır.

Kedi Tuvalete Nasıl Alıştırılır?

Kapalı kum kapları kokunun ve kumun etrafa yayılmasını engeller. Bu açıdan çok kullanışlıdır. Aynı zamanda kediler tuvalet ihtiyaçlarının yaparken kimsenin onları görmesini istemezler. Kapalı kaplar bu bakımdan da rahatlık sağlamaktadır. Kum kabı evde kedinin yemek yediği ve yattığı yerin uzağına yerleştirilmelidir. Çünkü kediler vahşi yaşamda da yemeklerini tuvalet yaptıkları yerin uzağında yerler.

En uygun yere yerleştirdikten sonra kedinin pisliğini rahatlıkla kapatabileceği ve emişi yüksek kum seçilmelidir. Bazı kediler istemediği kuma çiş ya da kaka yapmayı reddederler. Böyle durumlarda kediler kum çeşidini kendisi seçecektir. Kum kabı ve kum çeşidi seçildikten sonra diğer bir konuda kedinin alıştırılmasıdır. Kediler, koku ve yön bulma yeteneklerini kullanarak kolaylıkla kum kaplarına alışacaktır. Kedinin tuvaleti geldiğini hissettiğinizde onu kabın oraya götürün. Sabahları, akşam yatmadan önce ve yemeklerden sonra kedinizi kum kabına götürün. Kum kabına tuvaletini yaptığında onu ödüllendirin. Daha sonraları kendiliğinden gitmeye başlayacaktır. En akıllı kedi için bile kazalar olması mümkündür. Bunun için kedinizi cezalandırmayın.

Bazen kediler kendi kişiliklerinde dolayı veya bazı şeyleri protesto ettiklerinden evin içinde başka yere tuvaletlerini yapabilirler. Kedi bir şeye kızdığından dolayı ilgi çekmek istiyor olabilir. Bu gibi durumlarda tuvaletini kum kabına yapmayı reddedecektir. Kediler temizliklerine çok düşkündür. Bundan dolayı kum kapları çok pis olursa da kediler tuvaletini yapmayı istemeyeceklerdir.

Bu sebeple 15-20 günde kum tamamen değiştirilmeli ve kap yıkanmalıdır. Bazen de kediler bazı sağlık problemlerinden dolayı, kum kabına tuvaletini yapamıyor olabilir. Sistit buna önektir. Böyle bir durumda bir veterinerden yardım isteyebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 10:21

YORUM EKLE

Popüler Haberler