Yaz Sıcaklarına Dönüş Bildirisi Geldi, Meteoroloji Yüksek Sıcaklık İçin Tarih Verdi

Son 1 haftalık süre içerisinde ülke genelinde mevsim normallerinin 2-6 derece altına düşen sıcaklıklar etkisini kaybediyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü kavurucu sıcaklıkların geldiğini ifade etti.

Yaz Sıcaklarına Dönüş Bildirisi Geldi, Meteoroloji Yüksek Sıcaklık İçin Tarih Verdi

Başta Marmara Bölgesi ve Doğu Karadeniz Bölgesi olmak üzere ülke genelinde etkili olan sağanak yağışlar ile mevsim sıcaklıklarının ülke genelinde 2 ile 6 derece altında kaldığı açıklanmıştı. Önümüzdeki iki günlük süre için de sağanak yağış uyarıları yapılırken Meteoroloji Genel Müdürlüğü kavurucu yaz sıcaklıklarının etkili hale geleceği tarihi bildirdi. Mevsim sıcaklıklarının 2 Temmuz Pazartesi gününden itibaren ülke genelinde normal seviyelere çıkacağını bildiren MGM, bu tarihten itibaren Temmuz ayı boyunca yüksek sıcaklıkların etkili olacağı bilgisini paylaştı.

30 HAZİRAN DEĞERLENDİRMELERİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 30 Haziran Cumartesi günü için verdiği hava durumu bilgilerine göre; kuzey ve batı kesimleri ile İç Anadolu bölgesi gün boyunca yer yer parçalı bulutlu ve Marmara Bölgesi ile Kuzey Ege bölgesinin kıyıları, Karadenizin uç bölgeleri ve Güneydoğu Anadolu'da aralıklı sağanak yağışları bekleniyor.

İstanbul hava sıcaklığı 27 derece, Ankara 30 derece, İzmir 30 derece ve Gaziantep 33 derece olarak bildirim sağlandı.

SON DÖNEMİN EN YÜKSEK SICAKLIKLARI GELİYOR

Artan ekolojik sorunların etkisi ile hava sıcaklıklarının son 10 yıllık süre içerisinde artan bir grafik gösterdiğine işaret eden meteoroloji yetkilileri; bu yıl oldukça yumuşak geçen kış soğukluğunun da etkisiyle sıcaklıkların ciddi anlamda yüksek seviyelerde izleyeceğini aktardı. Vatandaşları güneşin zararlı etkilerinden korunmaları konusunda uyaran yetkililer, güneş altında özellikle öğle saatlerinde bulunulmaması gerektiğinin altınu çiziyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2018, 11:46

YORUM EKLE