Yemin nedir? Edilen yemin nasıl bozulur? Yemin bozma nasıl yapılır?

Yemin günlük hayatta sıkça edilen bir kutsal söz olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki Yemin Nasıl Bozulur? Yemin bozulduğunda ne gibi bir durum içerisine girilir? Bu yazımızda yemin hakkındaki ayrıntılara yer vereceğiz…

Yemin nedir? Edilen yemin nasıl bozulur? Yemin bozma nasıl yapılır?

Yemin Nasıl Bozulur?

Yemin kuvvet manasına gelmektedir. Saslın, niyetin, işi yapmak ya da yapmamak isteğinin güçlü olduğunu ifade etmektedir. En kuvvetli şekilde söz vermek manasını taşımaktadır. Bu söz yalnızca Allah için verilmektedir. Yemin tek bir tanrı için edilebilmektedir.

Vallahi kelimesi, tanrının ismiyle yemin etmek anlamına gelmektedir. Yemin ediyorum denmesi de yemin edilmesi için yeterli olmaktadır. Vallahi, billahi, tallahi şeklinde Allah’ın isimlerinin verilerek edilen yeminler de geçerli sayılmaktadır.

Kur’an, Peygamber, Kabe adına yemin edilmesi geçerli olmamaktadır. Ancak Mushaf hakkı için demek ya da elini Mushafa koyarak bunun hakkı için denmesi yemin olarak geçebilmektedir. Kur’an çarpsın demek, Allah şahidim olsun demek yemin yerine geçmektedir.

Tanrı’dan başka bir şey için yemin edilmez. Bu yüzden yemin edilirken dikkatli olunmalıdır. Yemin öylesin ediliyorsa, hiç edilmemelidir. Aksi günahtır. Yeminini bozanların daha sonradan yemin kefareti vermeleri gerekmektedir.

Helal malın yemin edilerek haram edilmesi o malı haram yapmaz. Yalandan yere yemin etmek çok büyük günahtır. Doğru yere yemin etmekte iyi değildir. Allah’ın adını boş yere yeminle anmak, yemine değer vermemek demektir. Bu yüzden gereksiz yere yemin edilmemelidir.

Yemin kefareti için zekat alması caiz olan 10 fakire bütün bedenini kapatacak kadar 1 kat elbise verilir. Aç olan 10 fakire 1 gün içinde 2 kere yemek verilir. Diğer yandan 1 fakire 10 gün de verilebilmektedir.

Bunları yapamayacak durumda olanlar, parası olmayanlar 3 gün oruç tutmalıdırlar. Yemin bozma duası yoktur. En uygun yemin bozma kefareti 10 fakire din kitabı vermektir. Yemin kefareti yemin bozulmadan önce verilmez. Önce yeminin bozulması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2019, 19:41

YORUM EKLE

Popüler Haberler