Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak? Yeni Askerlik Sisteminde Temel Eğitim Kaç Gün? Yeni Askerlik Sisteminin Son Hali

Geçtiğimiz günlerde Bakan Hulusi Akar’ın açıklamaları sonucunda askerlik sisteminde değişikliğe gidileceği belirtilmişti. Yeni askerlik sistemi nasıl olacak? Yeni askerlik sisteminde neler var? Askerlik kaç ay oldu? İşte yeni askerlik sistemi hakkında detaylar…

Yeni Askerlik Sistemi Nasıl Olacak? Yeni Askerlik Sisteminde Temel Eğitim Kaç Gün? Yeni Askerlik Sisteminin Son Hali

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 31 Mart yerel seçimlerinden önce yeni askerlik sistemi hakkında detaylı açıklamalarda bulunmuştu. Bakanlıktan yapılan açıklamalara göre yeni askerlik sistemi ile alakalı son düzenlemelerin yapıldığı söylendi. Bakanlığı resmi web adresinden yayınlanan açıklamaları sizler için inceledik. İşte yeni askerlik sistemi hakkında detaylar…

Ülkemizde askerlik sistemi değişiyor. Artan nüfusa ve değişen şartlara göre bazı kanun ve kurallarda değişikliğe gidiliyor.  Askerlik sistemi de değişimden payını alan sistem oldu. Son olarak Milli Savunma Bakanlığı yetkililerince yapılan açıklamaya göre yeni askerlik sistemi meclisin onaylaması halinde Cumhurbaşkanının onayına sunulacak.

Bakan Hulusi Akar, yeni askerlik sisteminin nasıl olacağı konusunda seçimlerden önce detaylı açıklamalarda bulunmuştu. Taslağa göre lise ve lise altı mezunlarının askerlik süresi artık 6 aya kadar düşürülecek.

Uzun dönem erlik, kısa dönem erlik, yedek subay, bedelli, dövizli ve kamuda çalışma şeklinde uygulanan askerlik sisteminde değişikliğe gidilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu konuyla ilgili detaylı açıklamalarda bulunarak son halinin nasıl olacağı konusunda bilgiler vermişti. Yetkili makamların yaptığı açıklamaları sizler için hazırladık. İşte o açıklamalar;

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Askerlik sistemiyle ilgili Milli Savunma Bakanlığı tarafından taslak hazırlandı. Bu Meclis'e sevkedilecek. Orada da çalışıldıktan sonra kanun haline gelecek.''  Şeklinde konuşarak detayları dile getirmişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yeni askerlik sistemi ile ilgili "Çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Kısa süre kaldı" diyerek süreç hakkında bilgiler vermişti.

Yeni askerlik sistemi ile alakalı şu detaylar dikkat çekiyor. Öncelikle zaman zaman çıkarılan bedelli askerlik konusu sürekli hale gelecek. Bedelli askerlik 21 gün olacak. 21 gün askerlik yapan birisi isterse bedelli parasını yatırıp askeriyeden ayrılabilecek. İsterse de 6 aylık askerlik yapabilecek. 6 ay sonra terhis olma hakkı elde edilecek. Eğer 6 ay askerlik yaptıysa ve maaş almak istiyorsa askerliğini bir 6 ay daha uzatarak 12 ay maaşlı bir şekilde yapabilecek. Bu taslak henüz kesinleşmemiş bir taslak olmakla birlikte kesinleşmesi için Meclis’te görüşülmesi, onaylanması ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulması gerekiyor.

Yeni askerlik sistemi hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi: ‘’Milletimizin askerlikle bağını zedelemeyecek sürdürülebilir bir sistemle yaşanan yığılmayı, bu sorunu ortadan gidereceğiz. Bizim arzumuz seçim öncesi kanunu çıkarmaktı. Seçim sonrası üzerinde duracağız. Artık bedelli daimi olarak var. Meclis tekrar açıldığında kanunlaştırarak yani ilk işlerimizden birisidir diyebileceğim inşallah kanun bu olacaktır. 12 ay olan uzun dönem askerlik sisteminin değişmesi konusu uzun süredir gündemde. Bu kapsamda bedelli askerlik yasasına gerek bırakmayacak yeni bir düzenleme yapılması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, “Askerlik meselesini yeni ve köklü bir anlayışla ele almamız gerekiyor. Gerekli düzenlemelerin ve çalışmaların yapılmasının ardından Türkiye'de bir daha bedelli kanununa ihtiyaç olmayacak şekilde düzenleme yapacağız. Milletimizin askerlikle bağını zedelemeyecek sürdürülebilir bir sistemle yaşanan yığılmayı, bu sorunu ortadan gidereceğiz. Bizim arzumuz seçim öncesi kanunu çıkarmaktı. Seçim sonrası üzerinde duracağız. Artık bedelli daimi olarak var. Meclis tekrar açıldığında kanunlaştırarak yani ilk işlerimizden birisidir diyebileceğim inşallah kanun bu olacaktır.'' İfadelerini kullanarak yeni askerlik sistemi hakkında detaylı açıklamalarda bulunmuştu.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ise, ‘’Anketler artık bugün sahadan aldığınız veri 31 Mart'taki sonuca dair size bir kanaat vermiyor. Günlük olarak sahayı kontrol ediyoruz'' demişti.

Konuşmalarını sürdüren Ünal, ‘’Muhtemelen nisan ayında gelir. Hem Cumhurbaşkanımız hem de grup başkanımız bu yönde bazı açıklamalar yaptılar. Nisan ayı içerisinde bu şekillenir ve TBMM'nin gündemine gelir öyle gözüküyor" şeklinde konuşmuştu.

Bunca açıklamalara rağmen akıllara yaş sınırı sorusu geldi. Acaba bedelli askerlikte yaş sınırı bulunacak mı diye merak edilmeye başlandı. Endişe etmeyin. Artık 20 yaşında biri askerliğe çağrıldığında bedelli askerlikten yararlanabilecek. Ancak her bedellinin 1 ay boyunca askerde kalıp temel eğitimlerden geçme şartı var. 1 ay boyunca gerekli eğitimleri alan kişi isterse bedelli parasını yatırıp askerden ayrılabilecek. Bedellinin ücreti konusunda henüz net bir düzenleme ya da yargı olmaması bu konuyu düşündürüyor. Asker adayları bedelli ücretinin yüksek olmamasını ümit ediyor.

Yeni askerlik sistemini en geniş çerçevede ve en yetkili ağızdan açıklayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu şekilde konuştu:

Halen askerlik görevini devam ettirenlerin yeni düzenlemeden faydalanıp faydalanmayacağı hususu merak edilirken, yetkililerden elde edilen bilgilere göre, sistemin yasalaşması durumunda, 6 ay askerliğini tamamlamış erlerin terhis olması bekleniyor. Yetkililer konuya ilişkin çalışmanın devam ettiğini ve ilerleyen günlerde bu soruna ilişkin soruların cevap bulacağını, bu konuya ilişkin basın toplantısı ile açıklama yapılacağını belirtti.

Bakan Hulusi Akar "Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri ile hazırlanan yeni askerlik sistemi, Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ve onay safhasındadır. Bu sistemle bir taraftan Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı etkin bir şekilde karşılanacak, diğer taraftan da gençlerimizin eğitim, öğrenim ve mesleki gelişimine de azami destek sağlanacaktır" dedi. Yeni askerlik sistemi netleşiyor. Temel askerlik süresi 6 ay oluyor, bedelli askerlik ise devam edecek.

Temel askerlik süresi 6 ay oluyor. Ama uzatılırsa maaşlı temel askerlik geliyor. Ayrıca bedelli de kalıcı bir uygulama oluyor. Bunların ötesinde iki yıllık yüksek okul mezunları için de yeni bir rütbe geliyor. Ancak akıllara gelen ve belirlenmeyi bekleyen bazı noktalar var. Lise mezunları 6 ay dolunca 6 ay da maaşlı askerlik yapabilecek. Zorunlu askerlik 6 aya iniyor. 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecek. Halen 12 ay olan askerlik 6 ayda tamamlanabilecek. İsteyenler 6 ay daha askerlik yapıp maaş alabilecek. Maaşın ne kadar olacağı ise sorular arasında. Bedelli askerlik uygulaması kalıcı hale getirilecek. Bedellide yaş sınırı kalkacak, 1 aylık temel eğitimin ardından yükümlüler askerliklerini tamamlamış sayılacak. Her yıl 145 bin kişi bedelli askerlik için başvurabilecek. Başvuru sayısı daha fazla olursa nasıl bir eleme yapılacağı henüz belli değil. Ücret artışı üzerinde çalışılan altenatifler arasında. Ücretin dövizli askerlikle eşitlenebileceği belirtiliyor. Dövizli askerlik şu an 2 bin euro. Bu ücretin artılabileceği belirtiliyor. Lisans ve lisans üstü mezunları için yedek subaylık uygulaması devam edecek.

İki yıllık üniversite mezunları için yedek astsubaylık uygulaması başlayacak. İki aylık temel eğitim alacak yedek astsubaylar, eğitimleri sırasında harçlık, 10 ay sürecek kıta görevlerinde ise maaş alacak.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Bugüne adar belirli bir periyodu ve sistemi olmayan bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getiriyoruz. İsteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Ülkemiz bölgesinin ve dünyanın en büyük ordularından birine sahiptir. Kurumlarımız çalışmalarını yapıp bir taslak ortaya çıkardılar. Şimdi bu çalışmayı milletimizle paylaşmak istiyorum. Yeni sistemde lisans ve lisansüstü için ordu ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor. 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları için ise yine, burada yeni bir adım atıyoruz, ihtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere 2 aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek. Lise ve altı mezunları için 6 ay artı 6 ay askerlik uygulaması getiriyoruz. Bir aylık eğitimini tamamlayıp beş aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler. Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar. Bu 12 aylık sürenin bitiminde arzu eden askerlerimiz sözleşmeli er erbaş kadrosuna geçiş için müracaat edebilecekler. Yurtdışındaki gençlerimiz için dövizle askerlik uygulaması sürecek. Bunun yanında bedelli askerliğe gelince, dövizli askerlikle bedelli askerlik arasında herhangi bir fark olmayacak. O zaman dövizli askerlikte kur neyse aynı şekilde TL olarak da o şekilde ödeyecek. Şimdi asıl değişikliğe geliyorum. Bugüne adar belirli bir periyodu ve sistemi olmayan bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere, kalıcı hale getiriyoruz. İkide bir "çıkacak mı çıkmayacak mı" böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek. Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazanalar bir aylık temel askerlik eğitimlerini ardından terhis edilecekler. İlk etapta her yıl 145 bin kişi bedelli askerlikten yararlanabilecek. Bedelli askerlik ücreti de sabit bir formüle göre hesaplanacak. Kurumlarımızın yaptıkları hesaplamalar, bedelli askerlikten gelen kaynağın eğitim dönemleri dışında tamamı maaşlı hale gelen diğer görevlilerin maliyetlerini ziyadesiyle karşılayacağını gösteriyor.'' dedi.

Belli bir noktaya gelindi. Nihai noktayı henüz koymuş değiliz ancak yeni askerlik sistemi çalışmalarında, milletimizin askerlikten bağlarını koparmadan, TSK'nın ihtiyacının karşılandığı, yükümlü her vatandaşın askerlik eğitimi aldığı bir sistem oluşturmayı hedefledik. Bunun üzerinde çalışmalar yapıldı ve iş belli bir aşamaya geldi. Şu anda 6,9,12 şeklinde belirlenmiş durumda. Bunların içerisinde er-erbaş durumu, yedek subaylık, yedek astsubaylık durumu söz konusu. İhtiyaca göre bazı adımlar atılacak. Bedelli ve dövizli askerliğin karşılığı aynı olacak. Bedelli askerlik yasasının çıkarılmasıyla talebin yoğun olması, sistemin kalıcı hale getirilmesinin gerekliliğini ortaya çıkardı. Milli Savunma Bakanlığı, yeni sistemle ilgili çalışmalarını tamamladı, ancak üzerinde bazı değişiklikler yapılabilecek. Yeni sistemde bedelli askerlik kalıcı hale getirilirken, yaş faktörü devreye girmeyecek. 20 yaşında askere gelenler, temel eğitim süresinin tamamladıktan sonra bedelli yapabilecek. Temel eğitim süresinin 1 ay olması planlıyor. Bedelli askerliğin ücreti ise her yıl belli bir kritere göre değişebilir. Askerlik dönemi, yükümlülerin eğitim durumuna göre 3, 6, 9 ve 12 ay olacak. Geçtiğimiz günlerde, askerlik sürelerinin azaltılmasıyla ilgili çalışmalar olabileceği belirtiliyordu. Üniversite mezunları için seçenekli olarak 3 ya da 6 aylık dönem olabileceği söyleniyor.

TSK'nın personel ihtiyacı, her yıl 400 bin civarında ancak 700 binin üzerinde başvuru söz konusu. Ortalama her yıl 200 bin kişinin bedelli yapmasıyla, TSK da rahatlayacak.  Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Yeni Askerlik Sistemi ile ilgili olarak ise; çalışmamızın ilk taslağı Kabine Toplantısında Sn. Cumhurbaşkanımıza sunulmuştur. Çalışmalarımız, diğer Bakanlıklar/Kurumlarla koordineli olarak devam ediyor. Maksadımız, Toplumdan geniş bir kabul görecek, tüm ihtiyaçları ve talepleri karşılayacak dengeli bir sistem teşkil etmektir.

Önümüzdeki günlerde çalışmalar Sayın Cumhurbaşkanımızın onayına sunulacak. Sonuçlar müteakiben kamuoyuyla paylaşılacaktır." denildi. 

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNE YEDEK SUBAYLIK TEKLİFİ

TSK her dönem yedek subay ihtiyacını belirleyecek. İhtiyaçtan fazla üniversite mezunları için yedek astsubaylık tercihi getirilecek. Yedek astsubaylara iyi bir ücret ödenecek. Askerlik süresi de yedek subay ile aynı olacak. Meslek yüksek okulları mezunlarının da yedek astsubay uygulamasından yararlandırılması planlanıyor. Üniversite mezunlarına ücretli yedek astsubaylığın yanısıra 6 aylık kısa dönem askerlik seçeneği de sunulacak.

LİSE MEZUNLARINA MÜJDE: ASKERLİKTE 9-12 AY TERCİHİ

Lise mezunları için 9 veya 12 ay askerlik süresi tartışılıyor. Ama bir mesleği olanlar veya meslek lisesi mezunlarına asgari ücret karşılığında askerde mesleklerini sürdürmeleri ve eğitim almaları öngörülüyor. Bu kişiler sigorta kapsamına alınacak ve belli bir ücret ödenecek. Aileleri de genel sağlık sigortasından yararlanacak. Bir kişi askerlik yaparken ailesi ile ilgili kafasında bir endişe olmaması için ne yapmak gerekiyorsa sisteme bu dahil edilecek. Bir süredir beklenti içinde olunan yeni askerlik sistemi ile ilgili çalışmalarda sona gelindiği ve bu çalışmaların yakın zaman içinde sonuçlanarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sunulacağı söyleniyor. Konuya dair son açıklama ise Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce katıldığı TV programında yeni askerlik sistemiyle ilgili ipuçları vermişti. Yeni sistem için 3-6-9-12 ay gibi sistemler üzerinde durulduğunu belirtmişti. Cumhurbaşkanı'nın açıklamasından sonra Bakanlar Kurulu'na sunum yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, temel eğitimin süresini uzun bulmuş ve taslak üzerinde yeniden çalışılmasını istemişti. Yapılan yeni çalışmada temel eğitimin 2 aydan kısa olması öngörülüyor. Temel eğitimden sonra kalan süre için belirlenen ücreti ödeyenlerin ise terhis edilmesi planlanıyor. Yeni askerlik sistemiyle ilgili düzenlemenin yerel seçimlerden sonra TBMM'nin gündemine gelmesi bekleniyor.  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 'tek tip' olarak adlandırılan yeni askerlik sistemine ilişkin çalışmaların, ilgili bakanlıklarla koordineli şekilde devam ettiğini söyledi. Akar, "İnşallah önümüzdeki yıl için daha gecikmeden bu açıklanacak. Hem eğitim öğretim süreleri hem mesleki eğitimlere katkısı bakımından, mesleki eğitimi olanların statü kazanması bakımından tüm bakanlıklarla görüştük, konuştuk, devam ediyoruz" dedi.  

KISA DÖNEM ASKERLİK İÇİN 4 YIL OKUMANIZA GEREK KALMAYACAK

Kısa dönem askerlik yapmak için dört yıllık bir yüksek öğretim programına kaydolunması şartı kaldırılacak. Bedelli Askerliğin onaylandığı ve yüz binlerce kişinin evi barkı satarak yararlandığı bedelli askerliğin etkileri devam ederken hala askerde olan ve askerliğin bitmesine aylar olan yüz binlerce asker sürenin kısalması için meclisten çıkacak kararı bekliyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarında yer verdiği yeni sistemde askerlik konusuna ilişkin ayrıntılar netliğe kavuşmaya başladı. Yeni dönemde 9 Aylık Tep Tip Askerlik uygulamasının hayata geçirilmesi için adım atılarak, profesyonel ordu sistemine geçiş için ilk adımlar atılıyor. Bedelli askerlik sürecinin bir yola girmesinin ardından bir müjde de askerlik süresinin kısalmasını bekleyenler ordusu istiyor. Askerliğini uzun dönem ve kısa dönem olarak yapan ve yapacak olan askerlik adayları konuyu sürekli gündemlerinde tutmaya devam ediyor. Ancak halihazırda askerlik süresinin kısalması ile ilgili hükümet kanadından herhangi bir olumlu açıklama gelmedi. Askerlik sistemine yönelik, Milli Savunma Bakanlığının, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları ile yaptığı çalışmalarda sona yaklaşıldı. Askerlik sistemi ve süresi ile ilgili çok şeyler yazılıp çizildi. Henüz netleşmemiş olmasına rağmen askerlik süresi ve sistemi ile ilgili önemli açıklamalar hükümet tarafından yapılmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Ak Parti tarafından yapılan açıklamalar askerlik görevini ifa edenleri ve askerlik için gün sayanları yakından ilgilendiriyor.  'Askerlik süresi kısalıyor mu, askerlik süresi düşecek mi' gibi soruların cevabı yoğun bir şekilde araştırılırken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, en çok merak edilen konulardan biri olan "tek tip" askerlikle ilgili açıklama yaptı. "Tek tip" diye adlandırılan yeni askerlik sistemine yönelik çalışmaların da ayrıntılı şekilde, ilgili bakanlıklarla, koordineli şekilde devam ettiğini dile getiren Akar, "İnşallah önümüzdeki yıl için daha gecikmeden bu açıklanacak. Hem eğitim öğretim süreleri hem mesleki eğitimlere katkısı bakımından, mesleki eğitimi olanların statü kazanması bakımından tüm bakanlıklarla görüştük, konuştuk, devam ediyoruz." dedi. YENİ sisteme ilişkin kulislerde farklı seçenekler dillendiriliyor. Bu seçenekler arasında, uzun ve kısa dönem askerliğin yerine 9 ay süreli tek tip askerlik sistemi öne çıkıyor. Bu sistemde 3 aylık temel askerlik eğitiminin ardından 6 aylık süreye ilişkin ise isteyenlerin bedelini ödeyerek terhis olabileceği, isteyenlerin ise belirlenecek aylık ücret karşılığında askerlik hizmetine devam edebileceğinden söz ediliyor. Bunun asgari ücret üzerinden belirleneceği bildirilirken, temel askerlik eğitimi sonrasına ilişkin ihtiyaç duyulan alanlarda kamu hizmeti seçeneğinin gündeme getirilebileceği de konuşuluyor. Kulislerde buna ilişkin, “Kamu hizmeti seçeneği, öğretmenlik ve doktorluk gibi ihtiyaç duyulan alanlar için düşünülebilir” değerlendirmesi yapılıyor.'' demişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışı yeni askerlik düzenlemesine ilişkin gelen soruya cevap verdi. 

Cuma namazı çıkışı kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Yeni askerlik düzenlemesine ilişkin gelen soruya cevap veren Erdoğan, “Bana kesin neticeyi vermedikten sonra bir değerlendirme yapmam doğru olmaz. Birinci derece sorumlusu, Milli Savunma Bakanımız, genelkurmay başkanımız, kuvvet komutanlarımız çalışmayı yapacaklar. Yaptıktan sonra bize sunumlarını yapacaklar. Ve bu sunum neticesinde de uygundur, uygun değildir. bunu söyleyeceğiz. Adımı atacağız.” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı'nda, Bakan Hulusi Akar'ın başkanlığında yapılan toplantıya, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in yanı sıra kuvvet komutanları, bakan yardımcıları ve diğer yetkililer katıldı. Söz konusu toplantıda, askerlik süresinin kısaltılması dahil yeni askerlik sistemi, ayrıntılı bir şekilde görüşüldü. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemine ilişkin çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğünü belirterek "Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üsteğmendir lafını çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor." dedi. Diğer taraftan yurt içinde, yurt dışında evlatlarımız, kardeşlerimiz, okuyanlar var, çok önemli görevlerde, çok önemli akademik çalışmalar yapıyor. 20-25 gün gel, git vesaire bunlar ne getiriyor, ne götürüyor? Olaya tamamen objektif şekilde bakıp herhangi bir şekilde takım tutar gibi taraf olmaksızın ne yapabiliriz diye Tarım Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığımız dahil arkadaşlarımız yoğun şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar. Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üst teğmendir lafını çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor."

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 2-3 ay içinde tek tip askerliğin geleceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 03:45

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice
Hatice - 1 yıl Önce

Sayın bakanlar sayın meclisdekiler ne yalvarıyorum arkerlik yasasını onaylayın artık son günlerim gözlerim açık evladıma hasret gidecem sınırda