İstanbul
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
20 Nisan 2019 Cumartesi 00:55
Yeni Sistemde Askerlik Kaç Ay Olacak? 2019 Yeni Askerlik Sisteminin Detayları

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yeni askerlik sisteminin nasıl olacağı konusunda açıklama geçtiğimiz günlerde yapılmıştı. Buna göre, zorunlu askerlik eğitimi lise ve lise altı mezunu olanlar için 6 aya düşeceği açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Askerlik sistemiyle ilgili Milli Savunma Bakanlığğı tarafından taslak hazırlandı. Bu Meclis'e sevk edilecek. Orada da çalışıldıktan sonra kanun haline gelecek.'' açıklamasını yaptı.

Askerlikte yeni düzenleme konusuna da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Milletimizin askerlikle bağını zedelemeyecek sürdürülebilir bir sistemle yaşanan yığılmayı, bu sorunu ortadan gidereceğiz. Bizim arzumuz seçim öncesi kanunu çıkarmaktı. Seçim sonrası üzerinde duracağız. Artık bedelli daimi olarak var. Meclis tekrar açıldığında kanunlaştırarak yani ilk işlerimizden birisidir diyebileceğim inşallah kanun bu olacaktır.'' açıklamasını yaptı.

Ulusal bir kanal yayınında soruları yanıtlayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, ''Anketler artık bugün sahadan aldığınız veri 31 Mart'taki sonuca dair size bir kanaat vermiyor. Günlük olarak sahayı kontrol ediyoruz'' ifadelerine yer verdi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, yeni askerlik düzenlemesini hakkında, "Muhtemelen nisan ayında gelir. Hem Cumhurbaşkanımız hem de grup başkanımız bu yönde bazı açıklamalar yaptılar. Nisan ayı içerisinde bu şekillenir ve TBMM'nin gündemine gelir öyle gözüküyor" dedi.

Mevcut uygulamada yaş sınırı bulunuyordu ve bunun altında kalanlar yararlanamıyordu. Yeni sistemde bedelli uygulamasında yaş sınırı olmayacak. Askerlik yaşına gelen yani 20 yaşından sonra herkes bu hakkında yararlanabilecek.

Bedelliden yararlanan herkesin bir aylık zorunlu askerlik süresini tamamlaması ve askerliğin temel eğitimini alması sağlanacak. Bedelliden yararlanmak isteyenler önce askerliğe başlayacak. İlk bir ayın sonunda bedelliden yararlanmak istediğini belirtip parasını yatırabilecek.

Bedelliden ücretin nasıl belirleneceğine ilişkin birkaç seçenek bulunmakta. Bedelli için yasaya bir rakam konulması ve bunun her yıl yeniden değerleme oranlarına göre arttırılması düşünülüyor. Ancak henüz hangi seçeneğin olacağı net olarak belirlenmedi. Türkiye'de her yıl 200-300 bin kişi askerlik çağına geliyor. Nüfus artış hızı da dikkate alınarak, 5'er yıllık projeksiyonlar yapılacak ve asker alımları planlanacak.

Yeni askerlik sistemi ile ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar geçen hafta detaylarını kamuoyuna açıkladı.

Halen askerlik görevini devam ettirenlerin yeni uygulamadan yararlanıp yararlanamacağı konusu merak edilirken, yetkililerden elde edilen bilgilere göre, sistemin yasalaşması durumunda, 6 ay askerliğini tamamlamış erlerin terhis edilmesi bekleniyor

Milli Savunma Bakanı "Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri ile hazırlanan yeni askerlik sistemi, Sayın Cumhurbaşkanımıza arz ve onay safhasındadır. Bu sistemle bir taraftan Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı etkin bir şekilde karşılanacak, diğer taraftan da gençlerimizin eğitim, öğrenim ve mesleki gelişimine de azami destek sağlanacaktır" açıklamasını yaptı.

Temel askerlik süresi 6 ay olacak ama uzatılırsa maaşlı temel askerlik yapılacak. Ayrıca merakla beklenen bedelli de kalıcı bir uygulama olacak. Bunların ötesinde iki yıllık yüksek okul mezunlarına da rütbe verilecek. Ancak akıllara gelen ve belirlenmeyi bekleyen bazı noktalar var.

Lise mezunları 6 ayı tamamlayınca 6 ay da maaşlı olarak askerlik yapabilecek.

6 ayı tamamlayanlar isteğe bağlı terhis olabilecek. Halen 12 ay olan askerlik 6 ayda tamamlanabilecek. İsteyenler 6 ay daha askerlik yapıp maaş alabilecek. Maaşın ne kadar olacağı ise henüz belli değil.

Bedellide yaş sınırı kaldırılıyor, 1 aylık temel eğitimin ardından yükümlüler askerliklerini tamamlamış sayılacak.

Bedelli de sınır var. Toplamda 145 bin kişi bedelli askerlik için başvurabilecek. Başvuru sayısı a fazla olursa ne tür bir uygulama yapılacağı henüz netleşmedi. Ücretin artarak bedellinin yapılması altenatifler arasında. Ücretin dövizli askerlikle eşitlenebileceği belirtiliyor.

Dövizli askerlik şu an 2 bin euro. Bu ücretin 5 bin Euro olması bekleniyor. Lisans ve lisans üstü mezunları için yedek subaylık uygulaması devam ediyor. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Bugüne adar belirli bir periyodu ve sistemi olmayan bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getiriyoruz. İsteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Ülkemiz bölgesinin ve dünyanın en büyük ordularından birine sahiptir. Kurumlarımız çalışmalarını yapıp bir taslak ortaya çıkardılar. Şimdi bu çalışmayı milletimizle paylaşmak istiyorum. Yeni sistemde lisans ve lisansüstü için ordu ihtiyacına göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek subaylık devam ediyor.

2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları için ise yine, burada yeni bir adım atıyoruz, ihtiyaca göre belirlenecek sayıda 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz.

Yedek subaylık ve yedek astsubaylık görevlerini yerine getirenlere 2 aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek. 10 aylık kıta görevlerinde ise maaş ödenecek.

Lise ve altı mezunları için 6 ay artı 6 ay askerlik uygulaması getiriyoruz. Bir aylık eğitimini tamamlayıp beş aylık kıta hizmetini bitirerek ilk 6 ayı tamamlayanlar isterlerse terhis olabilecekler.

Şayet askerliğe devam etmeyi tercih ederlerse 6 ay süreyle maaşlı olarak görev yapacaklar. Bu 12 aylık sürenin bitiminde arzu eden askerlerimiz sözleşmeli er erbaş kadrosuna geçiş için müracaat edebilecekler. Yurtdışındaki gençlerimiz için dövizle askerlik uygulaması sürecek.

Bunun yanında bedelli askerliğe gelince, dövizli askerlikle bedelli askerlik arasında herhangi bir fark olmayacak. O zaman dövizli askerlikte kur neyse aynı şekilde TL olarak da o şekilde ödeyecek.

Şimdi asıl değişikliğe geliyorum. Bugüne adar belirli bir periyodu ve sistemi olmayan bedelli askerlik uygulamasını, ordumuzun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere, kalıcı hale getiriyoruz. İkide bir "çıkacak mı çıkmayacak mı" böyle bir şey olmayacak. Eğitim durumuna bağlı olmaksızın isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek.

Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazanalar bir aylık temel askerlik eğitimlerini ardından terhis edilecekler. İlk etapta her yıl 145 bin kişi bedelli askerlikten yararlanabilecek. Bedelli askerlik ücreti de sabit bir formüle göre hesaplanacak.

Kurumlarımızın yaptıkları hesaplamalar, bedelli askerlikten gelen kaynağın eğitim dönemleri dışında tamamı maaşlı hale gelen diğer görevlilerin maliyetlerini ziyadesiyle karşılayacağını gösteriyor.'' dedi.

‘’Belli bir noktaya gelindi. Nihai noktayı henüz koymuş değiliz ancak yeni askerlik sistemi çalışmalarında, milletimizin askerlikten bağlarını koparmadan, TSK'nın ihtiyacının karşılandığı, yükümlü her vatandaşın askerlik eğitimi aldığı bir sistem oluşturmayı hedefledik.

Bunun üzerinde çalışmalar yapıldı ve iş belli bir aşamaya geldi. Şu anda 6,9,12 şeklinde belirlenmiş durumda. Bunların içerisinde er-erbaş durumu, yedek subaylık, yedek astsubaylık durumu söz konusu.

İhtiyaca göre bazı adımlar atılacak. Bedelli ve dövizli askerliğin karşılığı aynı olacak.

Bedelli askerlik yasasının çıkarılmasıyla talebin yoğun olması, sistemin kalıcı hale getirilmesinin gerekliliğini ortaya çıkardı. Milli Savunma Bakanlığı, yeni sistemle ilgili çalışmalarını tamamladı, ancak üzerinde bazı değişiklikler yapılabilecek.

Yeni sistemde bedelli askerlik kalıcı hale getirilirken, yaş faktörü devreye girmeyecek. 20 yaşında askere gelenler, temel eğitim süresinin tamamladıktan sonra bedelli yapabilecek.

Temel eğitim süresinin 1 ay olması planlıyor. Bedelli askerliğin ücreti ise her yıl belli bir kritere göre değişebilir.

Askerlik dönemi, yükümlülerin eğitim durumuna göre 3, 6, 9 ve 12 ay olacak. Geçtiğimiz günlerde, askerlik sürelerinin azaltılmasıyla ilgili çalışmalar olabileceği belirtiliyordu.

Üniversite mezunları için seçenekli olarak 3 ya da 6 aylık dönem olabileceği söyleniyor.

TSK'nın personel ihtiyacı, her yıl 400 bin civarında ancak 700 binin üzerinde başvuru söz konusu. Ortalama her yıl 200 bin kişinin bedelli yapmasıyla, TSK da rahatlayacak. 

Önümüzdeki günlerde çalışmalar Sayın Cumhurbaşkanımızın onayına sunulacak. Sonuçlar müteakiben kamuoyuyla paylaşılacaktır." denildi.

ÜNİVERSİTELİLERE YEDEK ASTSUBAYLIK TERCİHİ

TSK her dönem yedek subay ihtiyacını sınırlandıracak. İhtiyaçtan fazla üniversite mezunu olması durumunda yedek astsubaylık tercihi sunulacak. Yedek astsubaylara iyi bir ücret ödenecek ve askerlik süresi de yedek subay ile aynı olacak.

LİSE MEZUNLARINA 9-12 AY ASKERLİK

Lise mezunları için 9 veya 12 ay askerlik süresi konusunda henüz bir netleşme yok ancak bir mesleği olanlar veya meslek lisesi mezunlarına asgari ücret karşılığında askerde mesleklerini sürdürmeleri ve sigorta kapsamına alınarak ve belli bir ücret ödenmesi bekleniyor. Aileleri de genel sağlık sigortasından yararlanacak. Bir kişi askerlik yaparken ailesi ile ilgili kafasında bir endişe olmaması için sisteme dahil edilecek.

Yeni askerlik sistemiyle ilgili düzenlemenin yerel seçimlerden sonra TBMM'nin gündemine gelmesi bekleniyor. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 'tek tip' olarak adlandırılan yeni askerlik sistemine ilişkin çalışmaların, ilgili bakanlıklarla koordineli şekilde devam ettiğini söyledi. Akar, "İnşallah önümüzdeki yıl için daha gecikmeden bu açıklanacak. Hem eğitim öğretim süreleri hem mesleki eğitimlere katkısı bakımından, mesleki eğitimi olanların statü kazanması bakımından tüm bakanlıklarla görüştük, konuştuk, devam ediyoruz" dedi.  

 

KISA DÖNEM İÇİN 4 YILLIK ŞARTI KALDIRILIYOR

Kısa dönem askerlik yapmak için dört yıllık bir yüksek öğretim programına kayıt olunması şartı kaldırılacak.

Bedelli askerlik sürecinin belirlenmesinin ardından bir müjde de askerlik süresinin kısalmasını bekleyenler için olacak ancak askerlik süresinin kısalması ile ilgili hükumet kanadından herhangi bir olumlu açıklama gelmedi.

Askerlik sistemine yönelik, Milli Savunma Bakanlığının, Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıkları ile yaptığı çalışmalarda sona yaklaşıldığı ifade edildi. Henüz netleşmemiş olmasına rağmen askerlik süresi ve sistemi ile ilgili önemli açıklamalar hükumet tarafından yapılmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Ak Parti tarafından yapılan açıklamalar askerlik görevini ifa edenleri ve askerlik için gün sayanları yakından ilgilendiriyor. 

'Askerlik süresi kısalıyor mu, askerlik süresi düşecek mi' gibi soruların cevabı yoğun bir şekilde araştırılırken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, en çok merak edilen konulardan biri olan "tek tip" askerlikle ilgili açıklama yaptı. "Tek tip" diye adlandırılan yeni askerlik sistemine yönelik çalışmaların da ayrıntılı şekilde, ilgili bakanlıklarla, koordineli şekilde devam ettiğini dile getiren Akar, "İnşallah önümüzdeki yıl için daha gecikmeden bu açıklanacak. Hem eğitim öğretim süreleri hem mesleki eğitimlere katkısı bakımından, mesleki eğitimi olanların statü kazanması bakımından tüm bakanlıklarla görüştük, konuştuk, devam ediyoruz." dedi.

Yeni askerlik düzenlemesine ilişkin gelen soruya cevap veren Erdoğan, “Bana kesin neticeyi vermedikten sonra bir değerlendirme yapmam doğru olmaz. Birinci derece sorumlusu, Milli Savunma Bakanımız, genelkurmay başkanımız, kuvvet komutanlarımız çalışmayı yapacaklar. Yaptıktan sonra bize sunumlarını yapacaklar. Ve bu sunum neticesinde de uygundur, uygun değildir. bunu söyleyeceğiz. Adımı atacağız.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni askerlik sistemine ilişkin çalışmaların yoğun şekilde sürdürüldüğünü belirterek "Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üsteğmendir lafını çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor." dedi. Diğer taraftan yurt içinde, yurt dışında evlatlarımız, kardeşlerimiz, okuyanlar var, çok önemli görevlerde, çok önemli akademik çalışmalar yapıyor. 20-25 gün gel, git vesaire bunlar ne getiriyor, ne götürüyor? Olaya tamamen objektif şekilde bakıp herhangi bir şekilde takım tutar gibi taraf olmaksızın ne yapabiliriz diye Tarım Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığımız dahil arkadaşlarımız yoğun şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar. Önümüzdeki günlerde bu tamamlanacak ve bundan sonra ülkemizin, kamuoyunun gündeminden mümkünse bu bedellidir, dövizlidir, 6 ay mıdır, 7 ay mıdır, asteğmendir, üst teğmendir lafını çıkarıp bunu bir zemine oturtma gayretimiz sürüyor."

Son Güncelleme: 20.04.2019 12:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet ceylan 2019-04-21 21:18:35

Askerlik 6 oldumu

Avatar
Hamdi YALÇIN 2019-05-04 18:45:01

Kızmazsanız ben de bir şey diyebilir miyim?

Yeni askerlik süresinin 9 aya indirilmesi, hiçbir şekilde Er ve Erbaş’lara aylık ödeyerek askerlik yapılması gündeme getirilmemesinin çok önemli olduğuna inanıyorum. Her Türk genci seve seve bu görevi ifa ederken; vatan, bayrak ve millet aşkının önüne geçecek başka şeylerin sunulmaması ve gündeme getirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Yetkililerce bunun enine boyuna tartışılarak kararlaştırılmasını diliyorum. Askerlik süresinin 9 aya indirilmesi tüm askerlerimizi, askere gidecek gençleri ve onların tüm ana-baba ve ailelerini son derece memnun ve mutlu edeceğinde hiç kuşku yoktur. Öte taraftan bedelli askerlikte 3 ay temel eğitim ve ücretleri belirli dönemlerde açıklanmalıdır. Askerlik süresi ve aylık ödeneceğinin gündemde sürekli kalması kanaatimce birçok aileleri tedirgin edebilmektedir. Bir an önce çalışmaların neticelendirilerek kamuoyu ile paylaşılması faydalı olacaktır. Yine öte taraftan her gelen iktidar tarafından askerlik süresi ile oynanması, bu kutsal ocakta görev yapacak gençlerin ve ailelerin umutlarını bir o tarafa, bir bu tarafa sürüklemelerine fırsat verilmemelidir. Sonuç olarak; Ülkemizde profesyonel askerliğe geçilse dahi, her Türk genci (ilkokul mezunundan-üniversite mezununa kadar) 9 ay askerlik görevlerini ifa etmelidirler. Bedelli askerlikte ise 3 ay temel eğitim şartı getirilmelidir. Askerliği süresi vs.daha fazla karmaşık bir hale getirilmeden yasalaşarak, uzun yıllar devam etmesinin faydalı olacağına inanıyorum.

Avatar
Hasan bozkurt 2019-04-20 15:59:55

Silah altindakilerde yararlanacak mi peki

Avatar
hamdi kaya 2019-05-28 19:10:33

okumayanlarda 6 aymı yapacak

Popüler Haberler