Yıllık İzinde İşçi ve İşverenin Sorumluluğu Nelerdir? İspat Yükümlülüğü Kime Aittir?

İşçinin yıllık izin hakkı İş Kanunu'nun 59. maddesinde düzenlenmiştir. Yılık İzinde İşçi ve İşverenin Sorumluluğu Nelerdir? İspat Yükümlülüğü Kime Aittir? Kanuna göre ispat yükümlülüğü, işçi ve işveren sorumluluğu ile ilgili satır başları...

Yıllık İzinde İşçi ve İşverenin Sorumluluğu Nelerdir? İspat Yükümlülüğü Kime Aittir?

İşçi ve işveren arasında en çok anlaşmazlık çıkan ve tartışılan konulardan bir tanesi personelin yıllık izin hakkıdır. İş Kanunu’nda yer alan düzenlemeye göre sözleşmenin herhangi bir gerekçe ile feshedilmesi halinde işçinin kullanmadığı yıllık izinler son ücret üzerinden ödenmesine hükmedilmiştir.

Kullanılmayan yıllık izinlerin ücrete tabii tutulabilesi için ancak ve ancak iş sözleşmesinin feshedilmesi gerekmektedir. Üstelik taraflardan hangisinin haklı olduğu göz önünde bulundurulmaksızın yıllık izin ücreti ödenmesi zorunludur. Yıllık iznini kullandırılmasına ilişkin ispatın yapılabilmesi ise işverenin sorumluluğundadır. Yargıtay gündemini en çok meşgul eden konulardan bir tanesi olmakla birlikte işverenin yıllık izin noktasında kayıt tutması gerekmektedir.

İşçiye Yemin Teklif Edilebilir

Yargıtay kararına göre işverenler, işçiye yemin ettirebilmektedir. Sözleşmenin feshedilmesi halinde işçi için tanınan bu hak işveren tarafından iade edilir. İşveren bu noktada alacaklı konumda olur ve kullanılmayan izin alacağını alamayan kişi 5 yıl içerisinde dava açabilmektedir.

Yıllık ücret izin süresinin hesaplanmasında işçinin farklı kurumlarda bile aynı işveren ile çalıştığı toplam süre hesaplanır ve buna göre karar verilir. Kamu kurumlarında yapılmış hizmetlerde de aynı sebeplerle izin hesapları birleştirilir. Ancak işçinin sözleşme feshedilene kadar kullanmadığı yıllık izinlerinin, bu dönemden sonraki çalışma süresine eklenmesi söz konusu değildir.

Kıdem Tazminatı Ödenmesi İzin Ücreti Verilmesine Engel Değildir

İşçi, aynı işverene bağlı farklı kurumlarda aralıklı olarak çalışmış ve sözleşme feshedilirken kıdem tazminatı almış olsa bile yıllık izin ücretini alabilir. Ancak daha önce çalışmış olduğu sürede bir yılı doldurmadığı için izin hakkı tanınmayan işçilere, daha sonra çalıştığı süreye eklenir. Yani daha önce 5 ay bir kurumda istihdam edilen bir bireyin sözleşmesi feshedilmişse, bireye daha sonra gireceği işte 7 ay çalışmak suretiyle yıllık izin hakkı tanınır.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 18:28

YORUM EKLE

Popüler Haberler