Yırtık Para Nasıl Değiştirilir? Yırtılan Para Değiştirilir Mi? Yırtılan Parayı Değiştirme

Bilindiği gibi ülkemizde basılan paralar kağıt para ve metal para olarak ortaya konmaktadır. Uzun zamandır aynı paraların kullanılması sebebi ile geçmişte basılmış paraların bazıları senelerin getirdiği bir şekilde yıpranabilmektedirler. Yırtılan paralar, çoğu yerde kabul edilmiyor ve böylelikle vatandaşın canını sıkabiliyorlar. Peki Yırtılan Para Nasıl Değiştirilir? Paranız yırtıldıysa dert etmenize gerek yok çünkü paraların yenileyebilmek mümkün...

Yırtık Para Nasıl Değiştirilir? Yırtılan Para Değiştirilir Mi? Yırtılan Parayı Değiştirme

Yırtılan Para Nasıl Değiştirilir?

Bugün tartışılan haberlerden bir tanesi de yaşlı bir teyzenin hırsızlardan saklamak için bir köşede muhafaza ettiği paraların fareler tarafından kemirilmesi ve kullanılamaz hale gelmesine yönelikti. Yalnızca Merkez Bankası tarafından basılabilen paralarımız senelerin getirdiği yıpranma ile zarar görebilmektedirler. Bu gibi durumlarda üzülmenize gerek yok çünkü yıpranmış paraların değiştirilmesi mümkündür.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın Türk Lirasını ve İtibarını Koruma ile ilgili olarak resmi yürürlükte bulunan mevzuatı kapsamında yıpranmış paraların PTT şubelerinden ve devlet bankalarından değiştirilmesi imkanı bulunmaktadır.

Yıpranmış Paraları Değiştirmek İçin...

Yıpranmış paralar T.C. Merkez Bankası ve T.C. Ziraat Bankası tarafından değiştiriliyor. Diğer bankalar değişim işlemlerini yapamıyorlar. Bu bankaların herhangi bir şubesine gidilmesi halinde yıpranmış paralar değiştirilebilmektedir. Para değiştirme bölümünden sıra alınarak sıranın gelmesi beklenmesi sonrasında banka görevlisi yıpranmış paralarınızı yenileyecektir. Yenileme işleminden evvel yıpranmış paraların neden yıprandıklarını açıklamanız istenecektir. Kötü amaçlı bir davranış tespit edilmezse sorunsuz şekilde para yenileme işlemini gerçekleştireceksiniz.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 01:17

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal
Kemal - 9 ay Önce

Paranın yarısı var yarısı yok değişim olurmu

Mujgan
Mujgan - 5 ay Önce

Paranı parçalara ayrıldı ama tam parçaları değişim olur mu


Popüler Haberler