Yupass Numarası Nasıl Alınır? SGK Yupass Numarası

Yupass Numarası, yurtdışında yaşayan ve Türkiye’ye geçici olarak gelen kişilerin sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilmesi için gereklidir. Gurbetçi vatandaşlar yupass numarası nasıl alınırın cevabını aramaya devam ediyor. Yupass numarası alabilmek için SGK’ya başvuru yapmak gerekiyor.

Yupass Numarası Nasıl Alınır? SGK Yupass Numarası

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının, Türkiye’de geçirdikleri süre içerisinde yurt dışında bağlı oldukları sigorta kurumundan sağlık belgesi almaları durumunda, sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirler. Türkiye’de bulunduğunuz süre boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için, sözleşmeli sağlık belgenizi Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim ederek sisteme kaydettirmeniz ve yupass numarası almanız gerekir.

Yupass Numarası

Bu numara Türkiye ile sağlık sözleşmesi imzalayan ülkelerde sigortalı olanların, Türkiye’de sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmalarını sağlar. Yupass numarasının açılımı, Yurtdışı Provizyon Aktivasyon Sağlık Sistemi’dir. Bu kişiler için provizyon sorgulaması bu numara üzerinden yapılır. Türkiye’de provizyon sorgulamaları T.C kimlik numarası üzerinden yapılırken, yurtdışında yaşayan vatandaşlar için bu sorgulama yupass numarası ile yapılır.

Yupass Numarası Nasıl Alınır?

Bu numarayı ilk defa alacaksanız veya sağlık belgesi kayıt süresini güncelleyecekseniz ilgili ülke sağlık sözleşmesi belgesi, kimliğiniz ve yurtdışı sağlık yardım ve talep formu ile SGK’ya müracaat etmeniz gerekiyor.

Aşağıda Türkiye ile kısa vade sözleşmesi üzerine anlaşma sağlamış ülkeler ve almanız gereken yardım formülleri kodları yer alıyor. Yurtdışında sigortanızın olduğu ülkedeki sigorta durumunuz, geçici veya sürekli bulunma durumuna göre aşağıda gösterilen formüllerden size en uygun olanı yurtdışından alabilir ve SGK’ya verebilir ve ardından yupass no alabilirsiniz.

Türkiye’de geçici olarak bulunma gibi durumlarda alınacak formüller:

Türkiye’de geçici süreliğine kalacaksanız veya tatile gelmişseniz aşağıdaki belgelerden biri ile SGK’ya, yupass numarası için başvuru yapabilirsiniz.

Almanya: T/A 11, T/A 23, TA 12.

Avusturya: A/TR 3, A/TR3-A, TR/A6.

Hollanda: N/TUR 106, A/TR3-A, TR/A6

Belçika: BT.8, BT. 10.

Fransa: SE 208-01 FT, SE 208-04 FT, SE 208-05 FT, SE 208-06 AFT, SE 208-06 CFT, SE 208-17 FT, SE 208-18 TF, SE 208-19 FT, SE 208-28 FT, SE 208-30 FT.

K.K.T.C: K.K.T.C/ T.C 3, K.K.T.C/ T.C. 5.

Makedonya: MC/TR 4, TR/MC 10.

Romanya: R/TR 3.

Anavutluk: AL/TR 4, AL/TR 10.

Bosna Hersek: BH/TR 4, BH/TR 5.

Çek Cumhuriyeti: CZ/TR 111, CZ/TR 112.

Lüksemburg: TR/L 3.

Türkiye’de sürekli akamet edenlerin alacağı sağlık formülleri:

Türkiye’de 6 aydan fazla ikamet eden sigortalı kişi veya Türkiye’de ikamet eden eşi, çocukları, anne veya babası için alınması gereken sağlık formülleri:

Almanya: T/A 9, T/A 20, TA 21.

Avusturya: A/TR 4.

Hollanda: N/TUR 109, N/TUR 121.

Belçika: BT. 6, BT. 16.

Fransa: SE 208-07 FT, SE 208-09 FT.

K.K.T.C: K.K.T.C/T.C 6, K.K.T.C/T.C. 7.

Makedonya: MC/TR 5, TR/MC 6.

Romanya: R/TR 5, R/TR 6.

Anavutluk: AL/TR 5.

Bosna Hersek: BH/TR6, BH/TR 7.

Lüksemburg: TR/L 5, TR/L 6.

E-devlet üzerinden yupass sorgulaması yapılabilir mi?

Yupass sorgulama işlemleri E-devlet sistemi üzerinden yapılamamaktadır. Numaranızı öğrenebilmek için en yakın SGK şubesine gidebilirsiniz.

Yupass geçerlilik süresi sorgulaması nasıl yapılır?

Geçerlilik süresi sorgulaması da online olarak yapılamamaktadır. Yupass numarası belirlendiğinde SGK tarafından geçerlilik süresini belirten bir belge verilir. Ancak bu belge elinizde yoksa herhangi bir eczaneden yupass numarası sorgulaması yapabilirsiniz. Eğer sorgulama sonucunda “Tescil Kapsamı: Yurtdışı anlaşmalı sigortalılar ve 0000- müstehaktır, provizyon alınabilir” şeklinde bir sonuç yazıyorsa süreniz devam etmektedir.

Eğer sorgulama sonucunda “1106-Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz” sonucu çıkıyorsa belgenin geçerlilik süresi sona ermiş demektir.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 17:33

YORUM EKLE
YORUMLAR
ayse akin
ayse akin - 2 ay Önce

sigortam turkiyede gecerlimi

Popüler Haberler