08 Temmuz 2019 Pazartesi 21:41
Yurtdışı çıkış harcı nedir? Yurtdışı çıkış harcı kaç paradır, kimler öder?

Trükiye Cumhuriyeti pasaportuyla ülke dışına çıkarken ödenen bir çeşit vergiye ‘’Yurtdışı Çıkış Harcı’’ denmektedir.

Verilen bu vergi 23.03.2007 tarihinde 26471 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5597 sayılı kanunun 1.maddesinde yer alan ‘‘Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile yurtdışına çıkış yapanlardan çıkış başına 15 TL olarak alınıyor.’’ Bu ücret artık 50 TL olmuştur. Maddesi ile birlikte artık havalimanlarında ve sınır kapılarında yurtdışı çıkış harcı verilmektedir. Yurtdışı çıkış harcını ilgili kişi vermek zorundadır. Ödeme bankalara da yapılabilmektedir. Bankaya yaptığınız ödemenin dekontunu göstermeniz gerekir.

Yurtdışı Çıkış Harcından Kimler Muaf?

-Yurtdışına çıktığı tarihlerde yurt dışında oturma izni bulunan kişiler,

-7 yaşını henüz doldurmamış olan kişiler,

-Ticari amaçla kara,deniz,hava veya demiryolunda yük taşıyan, mürettebatı olan kişiler

-Pasaportlarında ‘’ İşçidir, işçi ailesidir, işçi çocuğudur veya süresiz oturumu bulunmaktadır.’’ Şeklinde kaşesi yer alan kişiler,

-Yukarıda yer alan kaşeler bulunmasa da ‘’Süresiz veya belirlenen tarihler arasında yurt dışında oturma veya çalışma izni bulunmaktadır.’’ Kaşesi olan kişiler,

-Çifte pasaportu olan kişiler uyruğunda olduğu ülkeye giderken yurtdışı çıkış harcından muaftır.

-Green Card’ı olan kişiler,

-Pasavan ve benzeri belgeleri olan kişiler,

-KKTC kimlik belgesi olan kişiler yurtdışı çıkış harcından muaftır.

Son Güncelleme: 08.07.2019 21:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.