Zabıta memuru olma şartları nelerdir? Kimler zabıta olabilir? Zabıta memuru nasıl olunur?

Türkiye çapında belediyeler kapsamında binlerce zabıta görev yapmaktadır. Son olarak zabıta memuru alımlarına yönelik olarak birçok ilan yayınlanmıştır. Bu yazımızda Zabıta Memuru Olma Koşullarını siz değerli okurlarımızla paylaşacağız. İşte ayrıntılar…

Zabıta memuru olma şartları nelerdir? Kimler zabıta olabilir? Zabıta memuru nasıl olunur?

Zabıta Memuru Olma Koşulları

Zabıta memuru olmayı isteyen vatandaşlar, zabıta memuru alımı koşullarını intenet ortamı üzerinde araştırmaktadırlar. Zabıta memuru olabilmek için talep edilen KPSS puanı hakkında da bazı sorular soruyorlar.

Türkiye’de şehir ve ilçelerde bulunan belediyelerde görev yapmak için kimi zamanlarda zabıta alımları gerçekleştirilmektedir.

Nasıl Zabıta Memuru Olunur?

Zabıta memurları ülkemizde belediyeler kapsamında çalışmaktadırlar. Görevleri ise, bulundukları bölgedeki ticari düzeni sağlamaktadır.

Belediyelerde çalıştırılan zabıta memurluğu mesleğini icra etmek isteyen vatandaşların, bazı koşulları sağlamaları gerekmektedir. Bu koşullar yaş, kilo, boy ve KPSS olacak şekilde çeşitlenmektedir.

Aşağıdaki kısımda Zabıta memuru alımında talep edilen koşullar sıralanmıştır.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması.
  • 25 yaşını bitirmemiş olunması.
  • Kamu haklarının mahrum sayılmamış olunması.
  • Yüz kızartıcı ceza almamış olunması
  • Hiçbir hüküm giymemiş olunması.
  • Erkek adaylar için askerlikle ilişkisinin bulunmaması.
  • En az lise mezunu olunması.

Zabıta memuru olabilmek için KPSS’den en az 60 puan alınmış olması gerekmektedir. Bu puan sınırı kimi zaman 70 seviyesine de yükselebilmektedir. Bu puan belediyeler arasında farklılaşabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 14:15

YORUM EKLE

Popüler Haberler