Zekat nedir, ne için verilir? Mala göre zekat nasıl hesaplanır?

İslamın şartlarından birisi olan sorumluluklarımızdan birisi de Zekat vermektedir. Peki Zekat nedir, ne için verilir? Mala göre zekat nasıl hesaplanır? Detaylar haberimizde yer alıyor.

Zekat nedir, ne için verilir? Mala göre zekat nasıl hesaplanır?

İslam’ın beş şartından birisi olarak karşımıza çıkan zekat vermek, Müslümanlar tarafından yerine getirilmesi önemli olan ibadetlerden birisidir. Zekat vermek kişilerin elinde bulunan malın ve paranın değerini daha iyi anlamasını sağlamaktadır. Ancak zekat ibadetini durumu el veren kişilerin yapması zorunludur maddi durumu yeterli olmayan kişilerde bu zorunluluk değildir.

Zekat veren kişiler bu yolla kendindeki maldan durumu iyi olmayan Müslümana vererek malını paylaşmış olacaktır. Bu şekilde paylaşma duygusu da aşılanmaktadır.

Zekat Kimlere Farzdır?

Zekat verebilmek için öncelikle Müslüman olmak, akıl sağlığının yerinde ve özgür olmak ve ergenliği geçmiş olmak gerekmektedir.  Zekat verebilmek için belirlenen miktarda mala sahip olmak gerekmektedir.

Zekat Kimlere Verilmektedir?

Zekat verilirken verilecek kişinin anne, baba ve  dede/ anne-babaanne olmaması gerekmektedir. Bunlar zaten bakılması yükümlülüğü bulunan aile bireyleridir. Zekat, Fakir olan komşu ve akrabaya, kardeşe, öğrenciye, yolda kalmış kişiye ,esire, borçlu olana verilebilmektedir.

Zekat Ne Kadar Miktarda Verilir?

Zekat verirken 40da 1 kuralı söz konusudur. Bu kurala göre zekat verecek kişinin mallarının 40/1 tutarında zekat verir.  Zekat verebilmek için bulunan malın en az bir yıldır kişide olması gerekir. Zekat oranı altında 80.18 gram, devede 5 adet, sığır da 30,koyun/keçi de 40 şeklinde hesaplanmıştır. Bu hesaplamaların üstünde mala sahip olan kişiler zekat vermelidir. Bunun dışında kiralık evi olan kişinin kirayı zekat olarak vermesi uygundur.

Zekat verilirken taksit taksit yani bölünerek de verilebilmektedir. Önemli olan yardımı yerine getirmektir. Borcu olan kişilerin borçtan kalan malları kurala uygun ise zekat verebilirler.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 14:43

YORUM EKLE