Zorunlu kış lastiği uygulaması resmen başladı. Sürücüler dikkat cezası 625 TL!

Zorunluğu kış lastiği uygulaması şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık 2019 tarihinden itibaren başlıyor. Uygulama Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenen Karayolları Trafik Kanunu gereğince yürürlüğe girecek.

Zorunlu kış lastiği uygulaması resmen başladı. Sürücüler dikkat cezası 625 TL!

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsayan zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe giriyor. Kış lastiği uygulamasına uymayan kişilere cezai işlem uygulanacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenen Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde yürürlüğe girecek olan uygulama, bazı illerin kış şartlarından dolayı zorunlu tutulmaktadır. Bakanlık tarafından belirlenen bu uygulamayı valilikler hayata geçiriyor.

Bu uygulama kapsamında araçların denetimini bakanlık tarafından görevlendirilen personelin haricinde Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri gerçekleştirecek.

1 Aralık 2019 tarihinde başlayacak olan kış lastiği takma zorunluluğu 1 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecek. Bu kurala uymayan araç kullanıcılarına 625 TL para cezası kesilecek. Bu ceza Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 1 Ocak 2020 tarihinden yeniden güncellenecek.

Kış Lastiği Uygulaması Sadece Ticari Araçları Kapsıyor

Kış lastiği uygulaması husui araçları değil, yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçları kapsamaktadır. Ancak can ve mal güvenliğinin sağlanması için zorlu kış aylarında kış lastiği uygulamasını tüm araçların gerçekleştirmesi daha iyi olacaktır. Bu uygulama sayesinde kış aylarında sık sık yaşanan araç kaymaları, yolların kapanması gibi mağduriyetlerin önüne geçmek amaçlanıyor. Çünkü kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklara dayanabilmekte ve kış aylarında yaz lastiklerine göre daha iyi bir yol tutuş imkanı sağlamaktadır.

Kış Lastiği Sayesinde Yakıt Masrafı Azalıyor

Kış lastiklerinin yakıt konusunda önemli bir tasarruf sağladığı bilinmektedir. Kış lastikleri sayesinde sürücü, yolcu ve araçların güvenliği sağlanırken, karlı ve buzlu yollarda iyi bir yol tutuş imkanı sağlamasıyla yakıt tasarrufu da sağlamış oluyor. Kış lastikleri üzerinde yapılan araştırmalarda fren yapıldığı sırada diğer lastiklere göre %25 ila %50 arasında daha iyi bir performans ortaya koyduğu görüldü. Ayrıca araştırmalar kış aylarında kullanılan kış lastiklerinin yakıt konusunda %25'lik bir tasarruf sağladığını ortaya çıkardı.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2019, 13:29

YORUM EKLE

Popüler Haberler